Długie cienie teczek. Ćwierć wieku temu upadł rząd Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 18:25
W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm udzielił wotum nieufności gabinetowi Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną jednego z najpoważniejszych kryzysów polskiej demokracji po 1989 r. stała się sprawa lustracji przeprowadzanej przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza.  
Audio
  • Publicyści o przyczynach i skutkach dymisji rządu Jana Olszewskiego (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki Piotr Semka i Piotr Dmitrowicz
Goście "Debaty Jedynki" Piotr Semka i Piotr DmitrowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Od tamtego czasu trwa spór o znaczenie tego wydarzenia, jego symbolikę i przyczyny. Publicyści dyskutowali na ten temat w radiowej Jedynce.

Dla Stefana Sękowskiego z "Nowej Konfederacji" upadek słabego rządu był nieunikniony i nawet gdyby nie wypłynęła sprawa lustracji, to gabinet zostałby obalony, bo miał słabe podstawy polityczne, a jego dymisja nie była efektem pojedynku Wałęsa-reszta świata tylko pochodną niezwykłego rozdrobnienia politycznego w Sejmie.


czytaj więcej
Jan_Olszewski 663.jpg
Noc teczek

Piotr Semka publicysta i współautor książki "Lewy czerwcowy" twierdzi, że choć rząd Olszewskiego był słaby, to ówczesny prezydent Lech Wałęsa akceptował go. Nie to więc było bezpośrednią przyczyną zmiany premiera. - Gdyby nie lustracja, to nie sądzę, że ten rząd spotkałby się z tak szybką niechęcią – twierdzi Semka. Publicysta przypomina jeszcze dwie kwestie, które mogły wywołać opór przeciwników Olszewskiego: "dotknięcie WSI przez Parysa i sprawa baz sowieckich".

Historyk Piotr Dmitrowicz zwraca uwagę, że rząd Olszewskiego miał niezwykle trudną sytuację. – Jak spojrzymy na negocjacje nad powołaniem tego gabinetu, jakie były pomysły Lecha Wałęsy - to on chciał stanąć na czele rządu -  to od początku było jasne, że nowy rząd będzie zwalczany przez ówczesnego prezydenta. Pamiętajmy również, że wtedy nie było konstytucji - tej z 1997 roku - więc Wałęsa rościł sobie prawo do kierowania wszystkimi resortami siłowymi i otaczał się bardzo dziwnymi ludźmi – mówi Dmitrowicz.  

Dlaczego rząd Jana Olszewskiego przeszedł do historii i dlaczego tamta lustracja budziła ogromne emocje - o tym w nagraniu całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Piotr Dmitrowicz (historyk), Stefan Sękowski ("Nowej Konfederacji"), Piotr Semka (publicysta i współautor książki "Lewy czerwcowy")

Data emisji: 5.06.2017 

Godzina emisji: 17.26

zi/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naimski: rząd Olszewskiego został odwołany ze względu na jego sprzeciw wobec kompromisu z komunistami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 10:53
- Dyskusja na temat powodów odwołania rządu Jana Olszewskiego 4 czerwca 1992 roku została przysłonięta problemem lustracji, czyli ujawnienia agentury komunistycznej w Polsce - mówi PAP minister w kancelarii premiera Piotr Naimski, który w 1992 r. był szefem Urzędu Ochrony Państwa.
rozwiń zwiń