X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Helmut Kohl nie żyje."Odszedł wizjoner"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:18
Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie. Miał 87 lat.  
Audio
  • Jak ocenić polityczną spuściznę Helmuta Kohla? (Debata Jedynki)
Helmut Kohl
Helmut KohlFoto: PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Kohl sprawował urząd kanclerza od 1982 do 1998 roku. 16-letni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny i zjednoczeniem obu państw niemieckich. Ze względu na stan zdrowia Kohl w ostatnich latach niemal całkowicie wycofał się w zacisze domowe.

O politycznym dziele niemieckiego polityka rozmawiali goście "Debaty Jedynki". Publicysta Jerzy Targalski podkreślił wkład Kohla w zjednoczenie Niemiec. - Trzeba pamiętać, że się odważył i doprowadził do zjednoczenia kraju podczas, gdy pierwotny plan sowiecki zakładał konfederację. Kohl zobaczył jaka jest dynamika społeczna, bo Niemcy nie chcieli żadnej konfederacji, no i wykorzystał to doprowadzając do zjednoczenia kraju – stwierdził Targalski. - Trzeba również pamiętać, że wyhodował Angelę Merkel, która zadała mu, w odpowiednim czasie, śmiertelny cios – dodał gość Jedynki.

- Ja bym dodał element jego niepodważalnych zasług dla procesu integracji europejskiej – i ten tandem niemiecko-francuski, i to wychodzenia Kohla z wizjami, które wyprzedzały wtedy jego czas oraz nadawanie tempa integracji politycznej, to wszystko będzie jeszcze właściwie ocenione przez historię. Szkoda, że tego typu wizjonerów trochę dziś brakuje – stwierdził dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula.

- Odszedł człowiek, który miał świadomość, że Niemcy są mocarstwem, ale nie w pojedynkę i Berlin powinien prowadzić taką politykę w UE, aby Niemcy nie wpadły w samoizolację -  tak z kolei opisał byłego kanclerza Maciej Szymanowski, politolog z Uniwersytetu Katolickiego w Budapeszcie. Szymanowski zauważył, że śmierć Kohla została przyjęta na Węgrzech z dużym żalem, bo był on przyjacielem Viktora Orbana, z którym często się widywał.

Goście audycji rozmawiali także o problemie relokacji uchodźców. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Maciej Szymanowski (politolog Uniwersytet Katolicki w Budapeszcie), Jerzy Targalski, publicysta, specjalista do spraw międzynarodowych), dr Bartłomiej Nowak Akademia Vistula)

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 17.24

zi/gs


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent o relokacji uchodźców: nie wyobrażam sobie przetrzymywania ludzi siłą

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 20:17
Polska jest i była otwarta na tych, którzy potrzebują pomocy, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś jest przywożony do Polski siłą i w Polsce siłą przetrzymywany - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń