Helmut Kohl nie żyje."Odszedł wizjoner"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:18
Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie. Miał 87 lat.  
Audio
  • Jak ocenić polityczną spuściznę Helmuta Kohla? (Debata Jedynki)
Helmut Kohl
Helmut KohlFoto: PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Kohl sprawował urząd kanclerza od 1982 do 1998 roku. 16-letni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny i zjednoczeniem obu państw niemieckich. Ze względu na stan zdrowia Kohl w ostatnich latach niemal całkowicie wycofał się w zacisze domowe.

O politycznym dziele niemieckiego polityka rozmawiali goście "Debaty Jedynki". Publicysta Jerzy Targalski podkreślił wkład Kohla w zjednoczenie Niemiec. - Trzeba pamiętać, że się odważył i doprowadził do zjednoczenia kraju podczas, gdy pierwotny plan sowiecki zakładał konfederację. Kohl zobaczył jaka jest dynamika społeczna, bo Niemcy nie chcieli żadnej konfederacji, no i wykorzystał to doprowadzając do zjednoczenia kraju – stwierdził Targalski. - Trzeba również pamiętać, że wyhodował Angelę Merkel, która zadała mu, w odpowiednim czasie, śmiertelny cios – dodał gość Jedynki.

- Ja bym dodał element jego niepodważalnych zasług dla procesu integracji europejskiej – i ten tandem niemiecko-francuski, i to wychodzenia Kohla z wizjami, które wyprzedzały wtedy jego czas oraz nadawanie tempa integracji politycznej, to wszystko będzie jeszcze właściwie ocenione przez historię. Szkoda, że tego typu wizjonerów trochę dziś brakuje – stwierdził dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula.

- Odszedł człowiek, który miał świadomość, że Niemcy są mocarstwem, ale nie w pojedynkę i Berlin powinien prowadzić taką politykę w UE, aby Niemcy nie wpadły w samoizolację -  tak z kolei opisał byłego kanclerza Maciej Szymanowski, politolog z Uniwersytetu Katolickiego w Budapeszcie. Szymanowski zauważył, że śmierć Kohla została przyjęta na Węgrzech z dużym żalem, bo był on przyjacielem Viktora Orbana, z którym często się widywał.

Goście audycji rozmawiali także o problemie relokacji uchodźców. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Maciej Szymanowski (politolog Uniwersytet Katolicki w Budapeszcie), Jerzy Targalski, publicysta, specjalista do spraw międzynarodowych), dr Bartłomiej Nowak Akademia Vistula)

Data emisji: 16.06.2017

Godzina emisji: 17.24

zi/gs


 

Czytaj także

Prezydent o relokacji uchodźców: nie wyobrażam sobie przetrzymywania ludzi siłą

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 20:17
Polska jest i była otwarta na tych, którzy potrzebują pomocy, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, że ktoś jest przywożony do Polski siłą i w Polsce siłą przetrzymywany - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń