Ekspert ds. bezpieczeństwa: pozwólmy służbom właściwie działać

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:53
- Mam nadzieję, że polscy obywatele czują się bezpieczni, bo to pozwala nam lepiej funkcjonować - mówi w debacie Jedynki  "Czy Polska jest zagrożona zamachem terrorystycznym?" Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Audio
  • Debata o ryzyku zamachów terrorystycznych w Polsce (Debata Jedynki)
Uczestnicy Debaty w Jedynce: Witold Repetowicz (P),  Łukasz Kister (Ś) i prowadzący Witold Gadowski (L)
Uczestnicy Debaty w Jedynce: Witold Repetowicz (P), Łukasz Kister (Ś) i prowadzący Witold Gadowski (L)Foto: Wojciech Kusiński/PR

Łukasz Kister ostrzega, że nie możemy jednak żyć w takim błogostanie, że Polska jest zieloną wyspą i nic się nie może wydarzyć. Bo nie ma na świecie takiego punktu, który jest wolny od ryzyka zamachu terrorystycznego, choć w naszym kraju takie ryzyko wydaje się mniejsze.

- Tutaj politycy przynajmniej od dwóch lat mówią, jakie jest zagrożenie i na co powinniśmy się przygotować - podkreśla ekspert. Uważa też, że jeżeli służby będą właściwie działały, a politycy pozwolą tym służbom działać, to ryzyko zamachu jest mniejsze niż w Europie Zachodniej, gdzie - według jego słów - politycy wprost zabraniają służbom realizować ich ustawowe zadania.

Zdaniem dziennikarza Witolda Repetowicza tylko polityka informacyjna oparta na prawdzie może uspokoić sytuacje i zatrzymać psychozę strachu. - Jeżeli policja i media nie mówią prawdy, to ludzie przestają wierzyć zarówno władzom, jak i policji - zauważa.

Obaj rozmówcy zwracają uwagę na nierównowagę medialną. Jeśli w Europie nożownik zabije dwie osoby, to mówi się o tym całymi dniami i robi programy specjalne. Kiedy na Bliskim Wschodzie wybucha bomba i ginie kilkadziesiąt, albo kilkaset osób, to traktujemy to jako folklor.

Witold Repetowicz wskazuje, że niemal wszyscy terroryści w Europie Zachodniej byli wcześniej znani służbom bezpieczeństwa. Dziwne, że służby nie reagowały na ich działania.

Jakie goście jedynki mają zastrzeżenia do polityków zachodnich? Czy - ich zdaniem - możliwa jest anarchizacja życia i ataki odwetowe na muzułmanów? A jakie zastrzeżenia mają do pracy polskich służb? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Witold Repetowicz (dziennikarz, ekspert Fundacji Pułaskiego i Defence 24, autor książki "Nazywam się Kurdystan"), dr Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa, Adiunkt Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju Collegium Civitas, Klub Jagielloński)

Data emisji: 19.06.2017 r.

Godzina emisji: 17.25

ag/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ataki w Wielkiej Brytanii. O co w nich chodzi?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 16:42
Sobotni zamach w Londynie, to trzeci poważny atak w Wielkiej Brytanii na przestrzeni kilku miesięcy. Dlaczego terroryści nasilili swoje działania - o tym w specjalnej audycji radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Salman Rushdie o "głupim zaślepieniu" Zachodu wobec dżihadyzmu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 14:34
- Zachód powinien skończyć z głupim zaślepieniem wobec dżihadyzmu, które polega na twierdzeniu, że nie ma on nic wspólnego z islamem - powiedział brytyjski pisarz Salman Rushdie w wywiadzie opublikowanym w czwartek przez francuski tygodnik "L'Obs".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nienawiść, która musi wybuchnąć. O co chodziło zamachowcom?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 09:43
- Z jednej strony incydent w Londynie mógł być aktem odwetu nacjonalistycznych organizacji brytyjskich. Z drugiej, podziały w świecie islamskim są tak silne, że musimy dowiedzieć się, jaki to był meczet i poczekać, aż twórcy zamachu ogłoszą o co im chodziło – powiedział w Debacie Poranka Piotr Pałka (Rebelya). Wydarzenie w Londynie komentowali także w Polskim Radiu 24 publicystka Katarzyna Kozłowska i Dawid Wildstein (TVP).
rozwiń zwiń