Idea Trójmorza. Utopia czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 19:03
Pomysł polskich władz na stworzenie sojuszu Trójmorza porównywany jest do, wysuwanej przez Piłsudskiego, koncepcji Międzymorza. Czy ma realne szanse na realizację – zastanawiali się politycy w radiowej Jedynce.  
Audio
Krzysztof Szczerski podczas sesji spotkań z doradcami ds. zagranicznych prezydentów państw Inicjatywy Trójmorza
Krzysztof Szczerski podczas sesji spotkań z doradcami ds. zagranicznych prezydentów państw Inicjatywy TrójmorzaFoto: PAP/Rafał Guz

Według Piłsudskiego, docelowo, Międzymorze miało obejmować obszar między morzami Adriatyckim, Bałtyckim a Czarnym i być federacją państw, stanowiąc przeciwwagę dla mocarstwowych ambicji Rosji i Niemiec.

Trójmorze, to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są państwa Grupy Wyszehradzkieji, Litwa, Łotwa i Estonia, a także Słowenia, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.

6 lipca do Polski przyjedzie prezydent USA Donald Trump, który m.in. weźmie udział w szczycie Trójmorza odbywającym się w Warszawie.

- To wielki sukces zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i polskiej dyplomacji oraz rządu ponieważ starania o przyjazd były wielowątkowe i doprowadziły do sukcesu - mówi poseł PiS Konrad Głębocki. Polityk zauważa, że zarówno wizyta Donalda Trumpa, jak i wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, zadają kłam twierdzeniom "totalnej opozycji o całkowitej izolacji naszego kraju". Głębocki nie ma wątpliwości, że Trójmorze "to bardzo ważny projekt".

- Jeżeli jest tak, że sukcesem polskiej dyplomacji jest to, że dochodzi do spotkania w Warszawie kilku prezydentów z naszego regionu, to nie bardzo rozumiem, co byłoby prawdziwym sukcesem, bo takie rzeczy, w ciągu ostatnich lat, zdarzały się regularnie. To nie jest niebywały sukces prezydenta Dudy, tylko być może, pierwszy w tym zakresie, taki sukces – odpowiada poseł PO Bogdan Klich. Były minister obrony zaznacza, że najistotniejsze jednak jest to, z czym przyjedzie do Polski Donald Trump.

Andrzej Maciejewski, poseł Kukiz’15 zauważa, że z powodu Brexitu mamy zmienioną sytuację geopolityczną w Europie oraz, że pojawiły się nowe problemy globalne. Podkreśla, że jest przerażony brakiem tematów strategicznych takich jakimi kiedyś była kwestia wejścia Polski do NATO i UE, co do których panowałaby w Sejmie zgoda wszystkich ugrupowań. 

Czy koncepcja Trójmorza może stać się takim projektem strategicznym? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Konrad Głębocki (poseł PiS), Bogdan Klich (senator PO), Andrzej Maciejewski (poseł Kukiz’15)

Data emisji: 20.06.2017

Godzina emisji: 17.27

zi/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump. Populista czy polityk słuchający głosu wyborców?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 18:00
Zwolenników i przeciwników nowego prezydenta USA łączy zaskoczenie stanowczością i tempem podejmowania kolejnych decyzji.
rozwiń zwiń