X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Idea Trójmorza. Utopia czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 19:03
Pomysł polskich władz na stworzenie sojuszu Trójmorza porównywany jest do, wysuwanej przez Piłsudskiego, koncepcji Międzymorza. Czy ma realne szanse na realizację – zastanawiali się politycy w radiowej Jedynce.  
Audio
Krzysztof Szczerski podczas sesji spotkań z doradcami ds. zagranicznych prezydentów państw Inicjatywy Trójmorza
Krzysztof Szczerski podczas sesji spotkań z doradcami ds. zagranicznych prezydentów państw Inicjatywy TrójmorzaFoto: PAP/Rafał Guz

Według Piłsudskiego, docelowo, Międzymorze miało obejmować obszar między morzami Adriatyckim, Bałtyckim a Czarnym i być federacją państw, stanowiąc przeciwwagę dla mocarstwowych ambicji Rosji i Niemiec.

Trójmorze, to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są państwa Grupy Wyszehradzkieji, Litwa, Łotwa i Estonia, a także Słowenia, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.

6 lipca do Polski przyjedzie prezydent USA Donald Trump, który m.in. weźmie udział w szczycie Trójmorza odbywającym się w Warszawie.

- To wielki sukces zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i polskiej dyplomacji oraz rządu ponieważ starania o przyjazd były wielowątkowe i doprowadziły do sukcesu - mówi poseł PiS Konrad Głębocki. Polityk zauważa, że zarówno wizyta Donalda Trumpa, jak i wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, zadają kłam twierdzeniom "totalnej opozycji o całkowitej izolacji naszego kraju". Głębocki nie ma wątpliwości, że Trójmorze "to bardzo ważny projekt".

- Jeżeli jest tak, że sukcesem polskiej dyplomacji jest to, że dochodzi do spotkania w Warszawie kilku prezydentów z naszego regionu, to nie bardzo rozumiem, co byłoby prawdziwym sukcesem, bo takie rzeczy, w ciągu ostatnich lat, zdarzały się regularnie. To nie jest niebywały sukces prezydenta Dudy, tylko być może, pierwszy w tym zakresie, taki sukces – odpowiada poseł PO Bogdan Klich. Były minister obrony zaznacza, że najistotniejsze jednak jest to, z czym przyjedzie do Polski Donald Trump.

Andrzej Maciejewski, poseł Kukiz’15 zauważa, że z powodu Brexitu mamy zmienioną sytuację geopolityczną w Europie oraz, że pojawiły się nowe problemy globalne. Podkreśla, że jest przerażony brakiem tematów strategicznych takich jakimi kiedyś była kwestia wejścia Polski do NATO i UE, co do których panowałaby w Sejmie zgoda wszystkich ugrupowań. 

Czy koncepcja Trójmorza może stać się takim projektem strategicznym? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Konrad Głębocki (poseł PiS), Bogdan Klich (senator PO), Andrzej Maciejewski (poseł Kukiz’15)

Data emisji: 20.06.2017

Godzina emisji: 17.27

zi/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump. Populista czy polityk słuchający głosu wyborców?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 18:00
Zwolenników i przeciwników nowego prezydenta USA łączy zaskoczenie stanowczością i tempem podejmowania kolejnych decyzji.
rozwiń zwiń