X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ukraińcy na polskim rynku pracy - zagrożenie czy nadzieja

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 18:47
Jak zniesienie wiz dla Ukraińców może kształtować nasz rynek pracy? Eksperci szacują, że już jest na nim ok. 650 tysięcy obywateli Ukrainy, z których część może podjąć ryzyko pracy nielegalnej, ale znacznie lepiej płatnej, w krajach Europy Zachodniej.
Audio
  • Jak pracownicy z Ukrainy wpływają na polski rynek p[racy (Debata Jedynki)
Spawacz to w Polsce deficytowy zawód
Spawacz to w Polsce deficytowy zawódFoto: pixabay/Charly_7777

Od 11 czerwca Ukraińcy mogą bez wiz, a jedynie z paszportem biometrycznym jeździć w celach turystycznych i biznesowych do Polski i innych krajów strefy Schengen. Na Ukrainie może to wzmocnić prozachodnie nastroje.

Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że pracuje tylko co drugi Polak. Bezrobocie jest niewielki, ale istnieje ogromna rzesza ludzi biernych zawodowo, pobierających różne świadczenia. - Ukraińcy, którzy przyjeżdżają nie zwiększają nam liczby emerytów, tylko poprawiają niekorzystne proporcje pracujących i niepracujących - podkreśla ekspert. Powinniśmy, więc im być wręcz wdzięczni.

Magdalena Sweklej z MPiPS podkreśla, że na ewentualny odpływ pracowników z Ukrainy będzie miała wpływ przede wszystkim wysokość wynagrodzeń. W Polsce zarobki Ukraińców są pięciokrotnie wyższe niż w ich kraju. Jej zdaniem, nie dojdzie do masowej ucieczki Ukraińców z Polski do innych krajów. Zwłaszcza, że wizy turystyczne nie są podstawą do zatrudnienia.

Marek Lewandowski z "Solidarności" zapewnia, że związek nie jest przeciwny przyjazdowi Ukraińców. Wręcz odwrotnie, stara się zapewnić im takie same warunki pracy i płacy jak Polakom, a przede wszystkim, aby ich praca była legalna. - Największym problemem w Polsce staje się walka z nielegalnym zatrudnieniem - mówi związkowiec. Ukraińcy mogą zapisywać się do związków zawodowych.

Czy nawet niewielki odpływ ukraińskich pracowników będzie problemem dla naszej gospodarki? W jakiej mierze nasz rozwój gospodarczy zależy od cudzoziemców na naszym rynku pracy? Czym wzmocnić bliskość kulturową i językową, w dużej mierze decydującą o wyborze Polski przez ukraińskich pracowników? Zmianą jakich przepisów można zatrzymać ich w Polsce, tym bardziej, że inne państwa unijne nie kryją, że liczą na napływ ukraińskich gastarbeiterów? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Magdalena Sweklej (zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Jeremi Mordasewicz (ekspert Konfederacja Lewiatan, członek rady Dialogu Społecznego), Marek Lewandowski (rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 22.06.2017

Godzina emisji: 17.26

ag/gsTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd chce aby Ukraińcy też korzystali ze stawki i płacy minimalnej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 16:05
Trwają prace nad uszczelnianiem systemu zatrudniania obcokrajowców w naszym kraju. Chodzi o stosowanie wobec nich stawki godzinowej i płacy minimalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy oszukiwani przez pośredników pracy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 10:15
W zeszłym roku do Polski, w poszukiwaniu pracy, przyjechało prawie milion Ukraińców. Niestety część z nich została w naszym kraju oszukana. O tym w jaki sposób Ukraińcy mogą dochodzić swoich praw z Myrosławą Keryk z fundacji "Nasz wybór" rozmawiała Paulina Kozion.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm za zmianami w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 11:18
Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada ona m.in. wprowadzenie 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców.
rozwiń zwiń