X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Puszcza Białowieska, czy to wyłącznie dziedzictwo przyrodnicze?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 19:04
Minister środowiska Jan Szyszko twierdzi, że wpisanie Puszczy Białowieskiej na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO odbyło się niezgodnie z prawem i bez konsultacji z lokalną społecznością. Zapowiedział, że władze polskie będą starały się, aby Puszcza została wpisana na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, co umożliwia tam prowadzenie gospodarki leśnej. Przekonuje, że ludzie w Puszczy byli od dawna.
Audio
Puszcza Białowieska
Puszcza BiałowieskaFoto: Nemo5576/GFDL/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

- Zabiegamy, aby Puszcza została wpisana na listę dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, gdyż jest świetnie udokumentowanym obiektem pod względem historii użytkowania - wyjaśniał minister.

Żeby sprawdzić to dziedzictwo kulturowe Instytut Badawczy Leśnictwa na zlecenie Lasów Państwowych prowadzi inwentaryzację, która uwzględnia również element kulturowy. - Dzięki skaningowi laserowemu możemy stwierdzić, że na terenie ścisłego rezerwatu są ślady miedz, które świadczą o tym, że 300-400 lat temu były tam regularne pola - mówi prof. Jacek Hilszczański. Przekonuje, że na terenie Puszczy człowiek mieszkał już tysiące lat temu, ale przyznaje, że nie doszło do wylesienia i Puszcza ma cechy najbardziej zbliżone do tego, co kiedyś było na Nizinie Europejskiej.

Prof. Przemysław Chylarecki nie neguje, że na terenie Puszczy działał człowiek. Ale podkreśla, że to nie ma znaczenia. - Dominującym motywem, który kształtował oblicze tej puszczy i to, że ona obecnie jest tak cennym obiektem, były procesy naturalne - przekonuje. Podkreśla, że obiekty wykryte przez skaning laserowy wymagają zbadania, czy rzeczywiście wyszły spod ludzkiej ręki i kiedy - sto czy tysiąc lat temu. Bo o osadach ludzkich w Puszczy mówiło się już w średniowieczu.

Czy Puszcza Białowieska umiera? Czy kornik drukarz jest zagrożeniem dla Puszczy? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: prof. Jacek Hilszczański (Instytut Badawczy Leśnictwa, Rada Leśnictwa przy Premier RP), prof.  Przemysław Chylarecki (Muzeum i Instytut Zoologii PAN)

Data emisji: 23.06.2017

Godzina emisji: 17.27

ag/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Szyszko: Puszcza Białowieska to okręt flagowy nurtu lewicowo-libertyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 20:36
- Puszcza Białowieska to jest swego rodzaju okręt flagowy tego nurtu lewicowo-libertyńskiego całej Europy Zachodniej, gdzie ten nurt (...) uważa, że człowiek jest największym wrogiem zasobów przyrodniczych, a najwyższą formą ochrony jest "nie wycinaj drzew" i to jest zupełne odwrócenie całej sytuacji - powiedział szef resortu środowiska podczas sobotniego Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister środowiska: w sprawie Puszczy Białowieskiej mamy do czynienia z nieścisłościami

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 09:09
Komu zależy na zamieszaniu wokół Puszczy Białowieskiej? - Sądzę, że ludziom, którzy nie końca rozumieją sytuację - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister środowiska, pełnomocnik ds. Puszczy Białowieskiej Andrzej Konieczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skanery odkrywają tajemnice Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 13:25
Dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego udało się odkryć w Puszczy Białowieskiej kurhany, zarysy dawnych pól i ślady gospodarczej działalności człowieka w tym kompleksie. Archeolodzy z Instytutu Archeologii UKSW realizują od stycznia projekt badawczy, dzięki któremu zostanie stworzona mapa historycznego dziedzictwa tego obszaru. O tym, jakie możliwości daje lotniczy skaning laserowy i co dzięki tej technologii udało się zlokalizować w audycji Czas na Naukę mówili dr Joanna Wawrzeniuk (koordynatorka projektu) i prof. Przemysław Urbańczyk (pomysłodawca badań).
rozwiń zwiń