Donald Trump w Polsce. To będzie historyczna wizyta?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 20:29
Na kilka godzin przed rozpoczęciem wizyty Donalda Trumpa Polskie Radio i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizowały debatę pod tytułem "Donald Trump w Warszawie - jakie mogą być skutki wizyty amerykańskiego prezydenta?".
Audio
  • Debata "Donald Trump w Warszawie - jakie mogą być skutki wizyty amerykańskiego prezydenta?" (Jedynka)

Debata odbyła się w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. 

Donald Trump spędzi w Warszawie kilkanaście godzin. W czwartek spotka się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, weźmie udział w Szczycie Trójmorza i wygłosi przemówienie do Polaków na placu Krasińskich. Czego możemy spodziewać się po tej wizycie?

Prof. Jadwiga Kiwerska zwróciła uwagę, że prezydent USA nie miał kontaktu ze służbą państwową i z tego punktu widzenia można powiedzieć, że jest dyletantem. - Ale jest człowiekiem, który coś w życiu osiągnął, więc na pewno nie jest przywódcą banalnym - oceniła. - Trudno powiedzieć czy jest wizjonerem, to będziemy mogli ocenić po jego prezydenturze - dodała.

Jej zdaniem, w kampanii wyborczej wizji wiele nie było. Kiwerska przypomniała, że hasło "America First", do którego w kampanii odwoływał się Trump, było głoszone w 1920 roku przez prezydenta Hardinga i było to hasło izolacjonistów amerykańskich. 

Piotr Zaremba wskazał, że hasło "America First" było wykorzystywane też na początku II wojny światowej - komitet o tej nazwie za wszelką cenę sprzeciwiał się zaangażowaniu Ameryki w konflikt. Jednak w opinii publicysty, część haseł Trumpa nie była izolacjonistyczna, a raczej związana z próbą przeciwdziałania negatywnym skutkom globalizmu. 

- Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, program był dość niejasny i sprzeczny - ocenił Zaremba. Wskazał, że z jednej strony jest bardzo silna obecność w pewnych regionach i wyzwanie rzucone Chinom, z drugiej zapowiedź częściowego wycofania i nie prowadzenia polityki "misjonarskiej". Dodał, że na razie Trump w wielu sprawach kontynuuje politykę poprzednich ekip.

Każdy prezydent kontynuuje wizję poprzedników. To jest zupełnie oczywiste, to jest natura systemu amerykańskiego - odpowiedział prof. Zbigniew Lewicki. Wskazał, że do Polski przyjeżdża człowiek niezwykły, który jeszcze 1,5 roku temu był pośmiewiskiem i drwiono z jego starań o prezydenturę. - Doceńmy jego skuteczność. On nam się może podobać, może nie podobać, ale w polityce liczy się skuteczność - podkreślił Lewicki. 

Profesor zauważył, że Trump po wyborze jest taki sam, jak w kampanii. Nie stał się nikim innym - nadal jest niekonwencjonalny i obraża ludzi. - To polityk, który zapadnie nam wszystkim bardzo głęboko w pamięć - ocenił. Dodał, że każdy przywódca stawia swój kraj na pierwszym miejscu, a problem jest w tym, że "przywykliśmy do brania z Ameryki".

- Przyjeżdża człowiek, do którego nasze doświadczenia, wszystko to, co wiemy o amerykańskiej prezydenturze, nie pasuje - stwierdził Bartosz Węglarczyk. Dodał, że nie wiemy co się stanie, nie wiemy jak będzie wyglądać jego polityka zagraniczna. - Jego retoryka i czyny mają niewiele wspólnego – zauważył Węglarczyk.

Przypomniał, że Donald Trump po próbie rakietowej Korei Północnej wysłał tweeta o Kim Dzong Ilu "Czy ten facet nie ma swojego życia?". - My nie wiemy, co to znaczy. Jest to w końcu oficjalne oświadczenie Białego Domu i wyznacznik polityki zagranicznej USA - podkreślił. Węglarczyk przyznał, że dla niego wizyta Trumpa w Warszawie będzie fascynująca. – Ja się spodziewam absolutnie wszystkiego - powiedział. Wskazał, że może to być historyczna wizyta, jak polscy politycy zapowiadają, ale nie z takich powodów, z jakich by chcieli.

Zapraszamy do wysłuchania debaty transmitowanej na antenie Jedynki.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: prof. Jadwiga Kiwerska (profesor Instytutu Zachodniego w Poznaniu), prof. Zbigniew Lewicki (przewodniczący Rady PISM - Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), red. Bartosz Węglarczyk (dyrektor programowy Onet.pl), red. Piotr Zaremba (zastępca redaktora naczelnego tygodnika "wSieci")

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 18.10

fc/zi

Czytaj także

Donald Trump w Polsce. Andrzej Duda: to będzie wystąpienie dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:56
Andrzej Duda w wywiadzie dla PAP zapowiada, że z prezydentem USA będzie rozmawiał o konkretnych kwestiach związanych m.in. z bezpieczeństwem energetycznym. - Jesteśmy liderem Europy Środkowej, prezydent USA do nas przyjeżdża, bo to widzi i rozumie - dodał.
rozwiń zwiń