Komentarze po wizycie Donalda Trumpa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 20:35
Prezydent USA Donald Trump po wizycie w Polsce odleciał do Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie G 20. A komentatorzy wracają do jego wystąpienia na placu Krasińskich w Warszawie.
Audio
  • Debata po wizycie Donalda Trumpa w Polsce (Debaty Jedynki)
Donald Trump przemawia na placu Krasińskich w Warszawie
Donald Trump przemawia na placu Krasińskich w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Zwracają uwagę, że to pierwsze od czasu objęcia urzędu wystąpienie, w którym Donald Trump nakreślił swoją wizję polityki, i że uczynił to poza granicami Stanów Zjednoczonych.

debata 2017-07-06 1200x660.jpg
Od lewej: Jarosław Urbaniak (PO), Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15). Tyłem Krzysztof Grzesiowski. Fot: Wojciech Kusiński/PR

Zdaniem Szymona Szynkowskiego vel Sęka to był dzień historyczny. Dla niego wzruszające było to, że prezydent mocarstwa ponad połowę przemówienia poświęca Powstaniu Warszawskiemu. - O tym Powstaniu Warszawskim, przez lata zapomnianym, może usłyszeć z ust prezydenta cały świat, (…) to jest dla mnie nie tylko dobry dzień, ale też wzruszający - wyjaśnia.

Jarosław Urbaniak odebrał wystąpienie, jako zabieg marketingowy. Jego zdaniem, w przemówieniu nie było żadnych konkretów. - Gdy się to przemówienie obierze z tych dobrych słów, z tej miłości, z tego 'stoimy ramię w ramię', to praktycznie co się stało w Warszawie? - pyta retorycznie poseł. I sam sobie odpowiada, że Donald Trump pochwalił powstanie Trójmorza, zażartował o podwyżce cen gazu i wreszcie powiedział to, na co cały świat od dawna czekał, że Stany Zjednoczone będą przestrzegały artykułu 5. Traktatu NATO.

Tomaszowi Rzymkowskiemu podobał się przekaz historyczny przemówienia. - Natomiast rzeczywiście brak tutaj konkretów. Dowiedzieliśmy się jedynie, że będziemy kupować gaz i rakiety Patriot, natomiast spraw zaległych prezydent nie poruszył - podkreśl poseł. Wskazuje, że oprócz wiz, które obiecywali znieść kolejni prezydenci, jest wiele spraw, które utknęły. To choćby umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która zalega w senacie.

Jakie jeszcze zaległe sprawy są do załatwienia między Polską a Stanami Zjednoczonymi? Czy potwierdzenie woli przestrzegania artykułu 5. Traktatu NATO to jedyny pozytyw wizyty? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Tomasz Rzymkowski (poseł Kukiz'15), Jarosław Urbaniak (poseł PO), Szymon Szynkowski vel Sęk (poseł PiS)

Data emisji: 6.07.2017

Godzina emisji: 17.24

ag/kd

Czytaj także

"Stany Zjednoczone idą drogą obrony wartości i obrony swoich sojuszników"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 09:06
Rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce rakiet Patriot. Informację ogłoszoną przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza komentował w "Sygnałach Dnia" Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO, były wicepremier i były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Donald Trump idzie na "energetyczne zwarcie" z Rosją i Niemcami?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:51
Polska ma szansę na większe dostawy gazu z USA – podkreślili prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. - Sygnał z Warszawy jest bardzo konkretny i jest skierowany do Moskwy, na Kreml, a także do Petersburga, siedziby Gazpromu – mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl w studiu Jedynki na Global Forum w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump w Warszawie: stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 18:38
Polska jest geograficznym sercem Europy, ale - co jeszcze ważniejsze - w Polakach postrzegamy duszę Europy; wasz naród jest wielki, ponieważ wielkim jest wasz duch i jest to duch silny - powiedział amerykański prezydent Donald Trump, przemawiając do Polaków na pl. Krasińskich w Warszawie. - Silna Polska to błogosławieństwo dla Europy, silna Europa to błogosławieństwo dla całego świata - podkreślił.
rozwiń zwiń