Wyjątkowa serdeczność Trumpa. Czy coś z niej wynika?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 20:15
Rozróżniajmy święto polityczne, którym jest wizyta i tego typu wystąpienia, od polityki - powiedział podczas "Debaty Jedynki" Olaf Osica, komentując pobyt Donalda Trumpa w Polsce. 
Audio
  • Co dalej z inicjatywą Trójmorza? (Debata Jedynki)
Obrady Szczytu Trójmorza na Zamku Królewskim w Warszawie
Obrady Szczytu Trójmorza na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Donald Trump podczas przemówienia w Warszawie nie szczędził ciepłych słów pod adresem Polski i wskazywał na znaczenie naszego kraju w Europie.  Jak zauważył, Polska jest geograficznym sercem Europy. "Wasz naród jest wielki, ponieważ wielki jest wasz duch" - podkreślił. 

- Mi było bardzo przyjemnie usłyszeć te słowa - przyznał Michał Kleiber, przewodniczący Rady Programowej Baltic Business Forum. Dodał, że nie przypomina sobie żadnej wypowiedzi zagranicznego polityka, która byłaby porównywalna z tą serdecznością, którą zademonstrował prezydent Trump. 

debata 2 2017-07-07 1200x660.jpg
Od lewej: Olaf Osica i Michał Kleiber. Tyłem Marek Mądrzejewski i Krzysztof Renik Fot. Wojciech Kusiński/PR

- To było fantastycznie wyreżyserowane profesjonalne przemówienie - powiedział Olaf Osica, ekspert "Polityka Insight" i ocenił, że Donald Trump był przekonany do słów, które wygłaszał. Zaznaczył jednak, że należy rozróżniać święto polityczne, którym jest wizyta i tego typu wystąpienia od polityki. - To są rzeczy, które nie zawsze ze sobą współgrają - zauważył. 

Polityka była w centrum Szczytu Trójmorza, którego gościem honorowym w Warszawie był prezydent Stanów Zjednoczonych. Czy 12 państw skupionych w tej inicjatywie łączy wystarczająco dużo, by stworzyć wspólnotę?

- Problemów w tym regionie jest bardzo dużo, one wynikają z historii - powiedział Michał Kleiber. Dodał, że sprzeczności widać też dzisiaj - chociażby w stosunku do problemu dywersyfikacji energii. - Jest bardzo dużo do zrobienia, żeby te kłopoty nie zdominowały współpracy - stwierdził. Jego zdaniem Trójmorze to pozytywna dla UE inicjatywa, która kiedyś zostanie doceniona przez kraje starej unii. 

- Wszystkie te kraje zainteresowane są tym, żeby jednolity rynek europejski pozostał otwarty, żeby nie było nowych barier, żeby unia pozostała wspólnym ciałem - ocenił Olaf Osica. Wskazał jednak, że na poziomie konkretnych interesów i projektów między tymi krajami jest rywalizacja. - Kraje rywalizują też o środki z UE - zauważył.  W jego opinii Trójmorze dziś to forum wymiany myśli, ale przełożenie tego na konkretne projekty będzie trudne. 

Czy Trójmorze to odpowiedź na propozycję UE dwóch prędkości? W jakim stopniu poparcie wyrażone przez Donalda Trumpa pomoże tej inicjatywie? Jakie interesy przy tej okazji chce załatwić prezydent USA? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzili: Marek Mądrzejewski i Krzysztof Renik

Goście: prof. Michał Kleiber (Baltic Business Forum), dr Olaf Osica (Polityka Insight)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 18.13

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydenci Polski i Chorwacji zgodni: jesteśmy za spójnością Europy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 20:12
Na szczycie Trójmorza w Warszawie podjęliśmy deklarację, która pokazuje nasze cele i zamiary; ta inicjatywa nie jest wymierzone w kogokolwiek, ona jest za spójnością Europy, UE i wspólnoty transatlantyckiej - mówili w czwartek prezydent Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.
rozwiń zwiń