RODO. "Nasze uprawnienia będą teraz precyzyjniej opisane"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 19:18
- W porfolio każdego z nas pojawią się możliwości przeciwdziałania niekorzystnemu, z naszego punktu widzenia, wykorzystaniu naszych danych osobowych - mówi dr Dominik Lubasz, radca prawny specjalizujący się m.in. w ochronie danych osobowych.
Audio
  • Roman Bieda, Tomasz Osiej i dr Dominik Lubasz o zmianach, jakie w ochronie danych osobowych wprowadza rozporządzenie RODO (Debata Jedynki)
W XXI wieku tym, co najcenniejsze w każdej firmie i urzędzie jest informacja. A dane osobowe to jeden z rodzajów informacji
W XXI wieku tym, co najcenniejsze w każdej firmie i urzędzie jest informacja. A dane osobowe to jeden z rodzajów informacjiFoto: Glow Images/East News

W maju 2018 roku wejdą w życie przepisy Ogólnego rozporządzenia 2016/679 o ochronie danych (popularnie zwane RODO). Mają one zastąpić przepisy unijnej Dyrektywy 95/46/WE, na której oparta jest polska ustawa o ochronie danych osobowych.

Jako uprawnienia, które zyskają polscy obywatele, dr Dominik Lubasz wymienia: prawo do bycia zapomnianym, prawo do przenoszenia i do sprzeciwu. - Będziemy je mogli realizować względem administratorów danych tak, żeby móc panować nad tym, dlaczego oni je mają i w jakim zakresie je wykorzystują - tłumaczy ekspert.

Na czym będzie polegało prawo do zapomnienia? Ile warte są dane osobowe? Co jest największym mankamentem obecnej, obowiązującej od 20 lat, ustawy o ochronie danych osobowych? Posłuchaj nagrania debaty, której uczestnikami byli także dwaj inni radcowie prawni: Roman Bieda i Tomasz Osiej.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Goście: Roman Bieda (radca prawny z kancelarii Maruta Wachta, rzecznik patentowy), Tomasz Osiej (radca prawny z kancelarii Osiej, europejski rzecznik patentowy), dr Dominik Lubasz (radca prawny z kancelarii Lubasz i Wspólnicy)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 17.20

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Maciej Kawecki z resortu cyfryzacji o zmianach w ochronie danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 07:56
- To jedna z największych reform, która zostanie wprowadzona w Polsce po 1989 roku - mówił w "Sygnałach dnia" Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Litwiński: ustawa przestała pasować do cyfrowej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 13:37
Ochrona danych osobowych musi być efektywna, żeby można było mówić, że ten system funkcjonuje - ocenił w audycji "W samo południe" dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda.
rozwiń zwiń