Zmiany w sądownictwie i protesty uliczne

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 20:15
Parlament przyjął trzy ustawy reformujące sądownictwo. Opozycja protestowała, ale mające większość PiS nie wzięło tych protestów pod uwagę. Przeciwko zmianom w sądownictwie, a szczególnie w Sądzie Najwyższym, protestowano również przed gmachem Sejmu i przed Pałacem Prezydenckim.
Audio
  • Zmiany w sądownictwie i uliczne protesty (Debata Jedynki)
Protest przed Sejmem przeciwko przeprowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość reformie sądownictwa
Protest przed Sejmem przeciwko przeprowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość reformie sądownictwaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Marta Golbik (PO) uważa, że jest zmieniany ustrój. - Jest zabierana niezależność sądownictwa i tutaj nikt nie będzie mógł odnotować sukcesu - mówi posłanka. Dodała, że jej partia liczy na weto prezydenta. Wskazała, że protesty przeciwko zmianom wyrażali uczestnicy demonstracji zorganizowanych nie tylko w Warszawie, ale również w kilkudziesięciu innych miastach.

Marcin Horała (PiS) powtarza argumenty Ministerstwa Sprawiedliwości, że zmiany służą demokratyzacji sądownictwa i wyrwania tej dziedziny życia ze szponów korporacjonizmu. Podkreśla, że sędziowie traktowali przestępstwa dokonane przez kolegów niezwykle pobłażliwie i daje przykład sędziego, który sfałszował umowę i wyłudził VAT, a dostał karę dyscyplinarną w postaci zakazu podwyższania pensji przez trzy lata. - Możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób zwykły, szary człowiek, który popełnił takie przestępstwo, byłby ukarany - mówił poseł.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) zauważył, że większość uczestników demonstracji to ludzie młodzi, którzy - jak wynika z rozmów z nimi - nie mają pojęcia o Sądzie Najwyższym. - To są protesty przeciwko PiS - podkreśla poseł. Jego zdaniem, zmiany nie mają nic wspólnego z reformą sądownictwa. - One mają na celu tylko i wyłącznie wymianę kadrową - mówi poseł.

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Marta Golbik (PO), Marcin Horała (PiS), Grzegorz Długi (Kukiz’15)

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 17.30

ag/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senat bez poprawek przyjął ustawy o KRS i ustroju sądów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 06:32
Bez poprawek Senat przyjął w sobotę w nocy nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło: odpowiadamy na oczekiwanie Polaków, by sądy działały uczciwie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 20:19
Sądy funkcjonują źle; odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by działały one sprawnie i uczciwie - powiedziała w w radiowej Jedynce premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń