Polityczna burza po decyzji prezydenta ws. weta

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 19:26
- To bardzo ważny, moim zdaniem niedobry, dzień. Cały projekt naprawy Rzeczpospolitej staje pod znakiem zapytania - mówi publicysta Jacek Karnowski po tym, jak Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Audio
  • Jacek Karnowski, Agaton Koziński i Tomasz Sakiewicz o konsekwencjach zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o SN i KRS (Debata Jedynki)
Premier Beata Szydło (L), marszałek Sejmu Marek Kuchciński (C) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze
Premier Beata Szydło (L), marszałek Sejmu Marek Kuchciński (C) i marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w BelwederzeFoto: Radek Pietruszka/PAP

Jacek Karnowski nie ma wątpliwości, że to koniec marzeń o głębokiej reformie wymiaru sprawiedliwości. - Także dlatego, że opozycja ma poczucie, że uzyskała nieformalne prawo weta, że demonstracje uliczne są skuteczne, że prezydent jednak się cofnął. I jest w tym jakaś racja. Skala odwrotu prezydenta jest moim zdaniem rzeczywiście daleko idąca. To, że upadła ustawa o Sądzie Najwyższym jeszcze można by zrozumieć, ale upadła również ustawa o KRS, która tak naprawdę jest sednem reformy - twierdzi redaktor naczelny tygodnika "W Sieci".

Agaton Koziński liczy natomiast, że mimo zwrócenia przez Andrzeja Dudę do Sejmu dwóch z trzech ustaw dotyczących systemu sądownictwa w Polsce reforma będzie kontynuowana. - Rozumiem, dlaczego Sąd Najwyższy wyleciał w kosmos, bo rzeczywiście ta ustawa ma dużo wewnętrznych sprzeczności, a także bardzo mocno testuje konstytucję. Mam nadzieję, że jednak ktoś dojdzie do wniosku, że jeszcze nie wszystko stracone i dalej można tę reformę uratować - podkreśla publicysta "Polska The Times".

Jak z kolei przekonuje Tomasz Sakiewicz, odpowiedzialność za reformę sądownictwa bierze teraz prezydent. - Andrzej Duda zawetował i powiedział, że napisze lepsze ustawy. Musi jeszcze przekonać do nich większość parlamentarną, a przypominam, że wciąż jest to Prawo i Sprawiedliwość - mówi redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Czy możliwe są przyspieszone wybory? Jaka będzie odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na ostatnie wydarzenia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Jacek Karnowski (tygodnik "W Sieci", portal wPolityce.pl), Agaton Koziński ("Polska The Times"), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 24.07.2017

Godzina emisji: 17.23

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwa weta prezydenta ws. reformy sądownictwa. "Spotkanie nic nie zmieniło"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 21:51
- Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu dwóch ustaw i spotkanie nic nie zmieniło. Decyzja prezydenta jest niewzruszona - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po spotkaniu Andrzeja Dudy z premier i marszałkami Sejmu i Senatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent spotkał się z prezesami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 14:55
Zakończyły się spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz z prezesem Krajowej Rady Sądownictwa, prof. Dariusz Zawistowski. Zarówno prezes SN jak i prezes KRS zapowiedzieli wsparcie prezydenta w pracy nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym.
rozwiń zwiń