Czy w Polsce mamy problem z energią odnawialną?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 19:03
W 2020 roku 15 proc. wykorzystywanej w Polsce energii powinno pochodzić z Odnawialnych Źródeł Energii w przeciwnym razie narazimy się na potężne kary. Dane dotyczące wykorzystywania OZE pokazują, że mamy jeszcze wiele do zrobienia.
Audio
  • Czy w Polsce mamy problem z energią odnawialną? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Blue Planet Studio/shuttertsock.com/cc

Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii Andrzej Kaźmierski zwrócił uwagę w audycji "Debata Jedynki", że "mamy osiągnięty już cel planowany na 2020 rok w wietrze, ale bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia". - Odnawialne źródła energii to jest temat, w którym się dzieje bardzo dużo, zmienia się bardzo dużo - w formach biznesu, w technologiach - podkreślił.

Ekspert Klubu Jagiellońskiego Paweł Musiałek zauważył, że "kluczowy jest rachunek ekonomiczny". Wyjaśnił, że odnawialne źródła energii potrzebują tzw. źródeł wsparcia, czyli takich, które w sytuacji, kiedy "wiatr przestanie wiać" uzupełnią brakującą energię. - Inwestorzy, którzy budują elektrownie oczekują, że one będą przynosiły zyski, a tymczasem jeśli one są traktowane jedynie jako wsparcie, to nie są rentowne - wskazał. - Powstaje błędne koło - powiedział.

- Istnieje konieczność rozwoju wszystkich dostępnych w Polsce źródeł energii elektrycznej, tych nieodnawialnych również. Podstawę w systemie jesteśmy zmuszeni utrzymywać. Natomiast nie możemy pozostawać w odwrocie w stosunku do świata. Musimy iść zgodnie z rewolucją energetyczną - stwierdził prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

Wysłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Andrzej Kaźmierski (dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii), Janusz Gajowiecki (prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej), Paweł Musiałek (ekspert Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji:  17.29

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o OZE podpisana. Jakie zmiany wprowadza?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 20:55
Nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii została podpisana przez prezydenta. Inwestorzy z branży krytykują ją jednym głosem, a przedstawiciele koncernów energetycznych uznają za powrót do normalności i ochronę ich klientów przed wzrostem cen.
rozwiń zwiń