Zmiany w systemie oświaty a sytuacja nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 18:41
4 września Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje protest przeciwko reformie edukacji przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zdaniem ZNP, od 1 września pracę straci 10 tys. nauczycieli, a kolejne 20 tys. będzie miało ograniczone etaty. Według MEN zwolnień nie będzie.
Audio
  • Zmiany w systemie oświaty a sytuacja nauczycieli (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak podkreśliła w audycji "Debata Jedynki" Joanna Bieńkowska-Terlecka z ZNP i Komisji Młodych Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, nauczyciele boją się o swój los.

- W Warszawie mówimy o zwolnieniach w stosunku do 1200 nauczycieli, to dużo - powiedziała i dodała, że wiele osób musi pracować na godziny w kilku szkołach z uwagi na ograniczanie etatów.

Sebastian Antczak z Komisji Młodych NSZZ "Solidarność" zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku pracy jest taka, że "żeby istnieć trzeba się niekiedy przekwalifikować". - Nie róbmy z nauczycieli szczególnej grupy zawodowej. Niestety tak wygląda nasza polska rzeczywistość - zaznaczył.

- Wciąż mamy pewien nadmiar studentów kierunków pedagogicznych. System nie zapewnia pracy dla nich wszystkich, zwłaszcza wobec tych wszystkich skoków demograficznych - wskazał Andrzej Stępnikowski ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Wysłuchaj całej debaty, w której rozmawialiśmy także o zarobkach nauczycieli.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Joanna Grabowska

Goście: Joanna Bieńkowska-Terlecka (Związek Nauczycielstwa Polskiego i Komisja Młodych Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych), Sebastian Antczak (Komisja Młodych NSZZ "Solidarność"), Andrzej Stępnikowski (Związek Rzemiosła Polskiego)

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 17.25

kk

Czytaj także

Czy związkowcy z ZNP i Solidarności wywalczą większe podwyżki dla nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 17:22
Za rok nauczyciele mają dostać podwyżki. W projekcie założeń do przyszłorocznego budżetu zaplanowano 5-proc. wzrost płac pracowników oświaty.
rozwiń zwiń