Kto ma prawo do Solidarności?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 18:48
Rocznica jest zawsze dobrym tłem do dyskusji, czy ideały Solidarności są wciąż żywe. Solidarność, pomocniczość i dobro wspólne są również filarami nauki katolickiej. Co dla Polaków znaczą we współczesnych czasach?
Audio
  • Adam Borowski, Ryszard Majdzik i Wojciech Borowik o ideałach Sierpnia 80 (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Łukasz Kowalski

- Wszyscy mamy prawo do dziedzictwa Solidarności, o ile promowane przez Solidarność wartości są nam bliskie - mówi Adam Borowski. - Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, kiedy do głosu dochodzą ludzie, którzy podstępem starają się zawłaszczyć to święto - twierdzi gość. 

- Gdyby ludzie, którzy do tej pory nie interesowali się tym wydarzeniem, mieli otwartą wolę, dążyliby do tego, aby dołączyć do obchodów Solidarności z poszanowaniem warunków organizatorów święta - kontynuuje Adam Borkowski. 

Ze zdaniem przedmówcy zgodził się Wojciech Borowik, który również uważa, że każdy Polak ma prawo do obchodzenia tego święta. - Sierpień '80 jest świętem całego narodu. Bez niego nie istniałaby wolna Polska. Komitet Obrony Demokracji ma do tego takie samo prawo, jak każdy obywatel. Członkowie KOD powinni jednak mieć świadomość, że pierwszeństwo w organizowaniu obchodów przysługuje związkowi NSZZ Solidarność - argumentuje Wojciech Borowik.

Prowadzący audycję zapytał gości o ocenę postawy Lecha Wałęsy, który dołączył do obchodów Sierpnia 80 razem z KOD-em. 

Krytycznie ocenił ją Ryszad Majdzik. - Wałęsa był człowiekiem, który przyjechał do Stoczni, aby tłumić strajki. Prawdziwą bohaterką Solidarności była Anna Walentynowicz - mówił gość audycji. Działacz podziekował także ludziom pracy, przekonując, że to oni są prawdziwymi bohaterami wydarzeń sierpniowych. - To ludzie pracy wywalczyli dla narodu wolność i niepodległość - przekonywał w rozmowie.

Rozmówcy odnieśli się również do współczesnej sytuacji politycznej oraz stosunku młodych ludzi do idei Solidarności. Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Adam Borowski (Klub Gazety Polskiej), Ryszard Majdzik (działacz opozycji demokratycznej, jeden z najmłodszych delegatów NSZZ Solidarność), Wojciech Borowik (Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa)

Data emisji: 4.09.2017

Godzina emisji: 17.26

ac/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co nam zostało z idei "Solidarności"?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 18:36
Pod koniec sierpnia świętujemy kolejną rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, które doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjna okładka tygodnika. Czy Adolf Hitler był lewakiem?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:48
Najnowszy numer tygodnia "Do Rzeczy" niektórych zaszokował okładką. Widać na niej Hitlera, który zamiast swastyki, na ramieniu ma opaskę z sierpem i młotem, głównym symbolem komunistycznej propagandy.
rozwiń zwiń