Płaca minimalna przekleństwo czy dobrodziejstwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 17:30
Rada Ministrów zdecydowała, że od przyszłego roku płaca minimalna wzrośnie do poziomu 2100 zł. Minimalna stawka godzinowa będzie wynosiła 13,70 zł za godzinę pracy.
Audio
  • Płaca minimalna przekleństwo czy dobrodziejstwo?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mongkol Foto

- Wskaźniki dotyczące wzrostu gospodarczego i inflacji były mniej korzystne w tym roku, niż będą w przyszłym. W związku z tym dziwni nas, że płaca minimalna ma rosnąć wolniej, choć wydajność i wzrost gospodarczy mają być większe. Uważamy, że płaca minimalna powinna stanowić 50% średniego wynagrodzenia. Bezrobocie spada - nie bójmy się podnosić średniego wynagrodzenia - mówił na antenie Jedynki Piotr Szumlewicz, ekspert z OPZZ. 

Dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w podnoszeniu kwoty minimalnej widzi szerszy problem. - Dla przeciętnego pracownika istotna jest kwota, która wpływa do jego gospodarstwa domowego. Problem polega na tym, że za taką skalą podwyżki zazwyczaj stoją określone konsekwencje. - To, co zaczyna dziać się w gospodarce, to zjawisko inflacyjne. Koszt wytwarzania dóbr i usług wzrasta - tłumaczył gość.

Na inny problem zwrócił uwagę Łukasz Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP. - Płaca minimalna, którą ustalamy w Polsce ma wspólny mianownik dla wszystkich regionów w Polsce. Trudno byłoby wprowadzić regionalizację płacy minimalnej. Kwota minimalna musi być zatem ustalona na takim poziomie, by nie wpływało to niekorzystnie na sytuację pracowników w każdym miejscu w kraju - wyjaśniał. 

Kto zyska, a kto straci na podniesieniu kwoty minimalnej? Czy podniesienie minimalnego wynagrodzenia wpływa na wzrost bezrobocia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP), Piotr Szumlewicz (OPZZ)

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 17.28

ac/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jarosław Kaczyński o Donaldzie Tusku: ma się czego obawiać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 09:16
- Donald Tusk ma się czego obawiać - uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, odnosząc się do czwartkowego przesłuchania przed prokuraturą szefa Rady Europejskiej, b. premiera Donalda Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Unii Europejskiej jest miejsce na interesy narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 17:30
- Traktat z Maastricht zmienił formułę funkcjonowania wspólnot europejskich z konfederacji, czyli związku państw, na formułę federacji, czyli państwa związkowego. Ma to swoje konsekwencje - tłumaczył Stanisław Michalkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wynika z orzeczenia TK i decyzji Sądu Najwyższego?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 17:30
W poniedziałek (11.09) pięcioosobowy skład orzekający wydał opinię w sprawie skargi dotyczącej wyboru Julii Przyłębskiej na prezesa TK. W uzasadnieniu przedstawił argumentację, że żaden sąd powszechny nie może może zajmować się badaniem tego rodzaju spraw, ponieważ są to zagadnienia ustrojowe.
rozwiń zwiń