Czy domaganie się reparacji za straty wojenne jest uzasadnione?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 17:20
W czasie II wojny światowej Polska poniosła największe w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich.
Audio
  • Czy domaganie się reparacji za straty wojenne jest uzasadnione? (Debata Jedynki)
Małgorzata Bonikowska, Piotr Semka (Debata Jedynki)
Małgorzata Bonikowska, Piotr Semka (Debata Jedynki)Foto: Wojciech Kusiński

Na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka przygotowana została czterdziestostronicowa ekspertyza mająca na celu zweryfikowanie, czy zasadnym jest twierdzenie, że Polsce przysługują roszczenia wobec Niemiec. Reczniczka rządu Angeli Merkel mówiła, że Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową, jednak kwestia reparacji wojennych została w przeszłości uregulowana prawnie i politycznie. 

Małgorzata Bonikowska zwracała uwagę na to, że kwestia reparacji wojennych jest sprawą niezwykle delikatną. - Mam nadzieję, że nikt nie kwestionuje tego, że Polska jest krajem poszkodowanym nie tylko w drugiej, ale i pierwszej wojnie światowej. Prawdopodobnie, gdyby nie wojna i komunizm, dziś moglibyśmy mieć wskaźniki wyższe niż Hiszpania - mówiła. Ekspert uważa, że do historii XX wieku Polacy wciąż pochodzą w sposób emocjonalny.

Jak doszło do tego, że państwo niemieckie uznało, że kwestia roszczeń powojennych została rozwiązana w przeszłości? Na to pytanie odpowiada publicysta Piotr Semka. - Po śmierci Stalina zaczęły pojawiać się pomysły scalenia Niemiec. Ceną za połączenie RFN i NRD miała być neutralizacja, zachętą - zrzeknięcie się przez Polskę się wszelkich roszczeń. W późniejszym okresie problem uznania granicy na Odrze i Nysie zepchnął sprawę reparacji na dalszy tor - tłumaczył gość debaty. 

Czy odzyskanie powojennych reparacji jest możliwe? W jaki sposób i z kim należy prowadzić dialog o trudnej, wspólnej przeszłości? O zasadności polskich żądań w sprawie reparacji wojennych od Niemiec rozmawiali goście radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Piotr Semka (publicysta, tygodnik Do Rzeczy)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 17.25

ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Granie dziś kartą niemiecką jest chybionym strzałem”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 18:00
Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w piątek, że Polska nie zgłosiła dotąd oficjalnie żadnych roszczeń reparacyjnych. Potwierdził także stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana. W Debacie Dnia o reparacjach wojennych od Niemiec rozmawiali Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 21:30
Zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione – brzmi treść opinii Biura Analiz Sejmowych ws. reparacji wojennych, do których dotarły Polska Agencja Prasowa i portal tvp.info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje jednym z tematów spotkania prezydentów Polski i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 12:03
- Andrzej Duda w czasie czwartkowej rozmowy przedstawi zapewne prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi stan spraw w Polsce w kwestii reparacji wojennych – zapowiedział w Valletcie szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. W opinii Biura Analiz Sejmowych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Temat reparacji komentował w Polskim Radiu 24 dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń