Czy Unia Europejska faktycznie złapała wiatr w żagle?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 18:17
Szef Komisji Europejskiej w Parlamencie Europejskim wygłosił orędzie o stanie Unii Europejskiej. Był to programowy opis miejsca, w którym UE się znajduje i kierunku, w jakim powinna zmierzać.
Audio
  • W jakim kierunku zmierza Unia Europejska? (Debata Jedynki)
Parlament Europejski
Parlament Europejski Foto: Shutterstock/Ikars

Jakie istotne z perspektywy Polski kwestie zostały wyjaśnione w tegorocznym orędziu?

Dr Piotr Wawrzyk stwierdził, że w dokumencie nie pojawiły się żadne propozycje rozwiązania współczesnych wyzwań, z jakimi zmaga się UE. - Przemówienie miało charakter programowy, ale nie zawierało żadnych nowości. - mówił. Przekonywał, że wracanie do ciągle istniejących problemów świadczy o braku wizji ich rozwiązania. 

- Przemówienie Jean-Claude Junckera nie jest testem na to, czy UE zmierza w odpowiednią stronę, czy nie - przekonywał Piotr Buras dyrektor European Council of Foreign Relations. Dodał, że KE odgrywa istotną rolę w kształtowaniu polityki europejskiej, ale to nie od niej zależy w którym kierunku będzie się rozwijała. 

Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego zwrócił uwagę na akcenty zawarte w przemówieniu nawołujące do jedności UE.- Dobrze, że Juncker zwraca uwagę na problem różnic w jakościach towarów trafiających na poszczególne rynki UE. Z drugiej strony jego wizja o tworzeniu wspólnej polityki socjalnej, gdzie głównym instrumentem ma być dyrektywa o pracownikach delegowanych, zamiast zjednoczyć, przyczyni się to do zwiększenia nierówności pomiędzy krajami członkowskimi - wyjaśniał na antenie radiowej Jedynki.

W jakim miejscu znajduje się dziś Unia Europejska? Jakie kwestie zostały przemilczane w orędziu o stanie UE? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: dr hab Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), Paweł Musiałek (Klub Jagielloński), Piotr Grochmalski (dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej), Piotr Buras (dyrektor European Council of Foreign Relations)

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 17.28

ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jean-Claude Juncker o problemach UE

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:51
Szef Komisji Europejskiej wygłosił w Parlamencie Europejskim swoje doroczne przemówienie na temat sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej. Mówił o integracji i przywiązaniu do praworządności. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24, publicysta Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE wzywa KE i rządy państw UE do przeciwstawienia się Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:47
Najwyższy czas, żeby KE i rządy państw unijnych powiedziały stop projektowi Nord Stream 2 - wzywali w czwartek europosłowie zasiadający w głównych frakcjach w PE. W czasie dyskusji krytykowane były Niemcy za sprzeciw wobec mandatu do rozmów z Rosją dla KE.
rozwiń zwiń