Co w najbliższych latach czeka Polskie Koleje Państwowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 19:00
- Na kolei brakuje strategii - stwierdził w "Debacie" w radiowej Jedynce Jakub Majewski z Fundacji ProKolej. - Taki spójny dokument jest obecnie tworzony. Miejmy nadzieję, że w końcu doczekamy się strategii, która będzie w skali globalnej - wskazał wiceprezes PKP SA Andrzej Olszewski.
Audio
Co w najbliższych latach czeka PKP?
Co w najbliższych latach czeka PKP?Foto: Wojciech Kusiński/Polskier Radio

Jakub Majewski z Fundacji ProKolej, podkreślił, że główna konkurencja PKP - drogi - ma strategię, którą dość konsekwentnie realizuje od dobrych 20 lat.

- Z grubsza wszyscy wiemy, jakie autostrady są potrzebne, gdzie ma być droga ekspresowa. Czasem budujemy tę infrastrukturę szybciej, a czasem musimy na nią poczekać, ale wiemy, do czego dążymy. Tego mi brakuje na kolei - powiedział. - Powinniśmy taką wizję stworzyć i myślę, że na pewno jednym z kreatorów tej wizji powinny być PKP - dodał.

Do 2023 roku kolej ma do wydania olbrzymie pieniądze. - W poprzedniej perspektywie na modernizację i inwestycje kolejowe w PKP wydano ponad 19 mld zł. Teraz mamy prawie 67 mld zł - wyjaśnił Andrzej Olszewski, wiceprezes PKP SA. Jednocześnie zauważył, że już w roku 2018 "będziemy mieli w obrocie, w pracach dwadzieścia parę miliardów".

Olszewski nie zgodził się z Majewskim w sprawie braku perspektywy. - Mamy m.in. opracowane na ok. 80 mld zł propozycje inwestycji, które chcemy realizować w najbliższych latach - zwrócił uwagę. Przyznał jednak, że spójny dokument jest dopiero tworzony.

Andrzej Olszewski, wiceprezes PKP SA, opowiedział w "Debacie" w radiowej Jedynce o tym, czym obecnie kolej dysponuje. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jakub Majewski (Fundacja ProKolej), Ireneusz Merchel (prezes PKP PLK), Andrzej Olszewski (wiceprezes PKP SA)

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 17.24

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debaty o PKP w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 14:47
Wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi radiowa Jedynka organizuje debaty ekonomiczne. Pierwsza z nich, 20 września, będzie poświęcona infrastrukturze kolejowej.
rozwiń zwiń