Koniec "mafii vatowskich" w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 18:52
Skąd w budżecie państwa znalazło się tyle miliardów złotych, których przez ostatnie 8 lat nie było? Ministerstwo Finansów szacuje, że zanim zaczęto uszczelniać system podatkowy tak zwana luka VAT, czyli równica między planowanymi a faktycznymi wpływami z tego podatku wynosiła około 43 miliardów złotych. To dane z 2013 roku. Według nich skala wyłudzeń VAT może sięgać ponad 15 miliardów złotych. 
Audio
  • Koniec "mafii vatowskich" w Polsce? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Szef Krajowej Administracji Sądowej Marian Banaś mówi, że zmiana nastąpiła z chwilą, w której doszło do jednej z największych reform, które przeprowadził rząd PiS, czyli połączenia trzech do tej pory rozdrobnionych struktur: administracji skarbowej, celnej i kontroli skarbowej. - Skonsolidowaliśmy to w jedną strukturę Krajowej Administracji Skarbowej i do sierpnia tego roku tylko samego VAT-u mamy ponad 20 miliardów dodatkowych pieniędzy. Tyle uciekało z budżetu - mówi gość Jedynki. - Od 2007 do 2015 roku budżet państwa stracił na wyłudzeniach i luce podatkowej ok. 262 miliardy złotych - dodaje.

Prof. Witold Modzelewski zaznacza, że VAT, jak każdy podatek, jest przedmiotem manipulacji. - W każdym podatku będzie istniał margines oszustw. W tym podatku bardzo istotną rolę odgrywają zwroty, ponieważ powstał biznes podatkowy polegający na wyłudzaniu zwrotów - podkreśla rozmówca Witolda Gadowskiego. - Są to całe skomplikowane transakcje obudowane ogromną ilością papierów, bardzo wiarygodne zewnętrznie i bardzo trudne dowodowo. Mamy do czynienia z groźną, ogromną sferą, która obraca setkami miliardów - tłumaczy.

- Handel fakturami, te drobne sprawy, które były przez ostatnie kilka lat przez nasze służby specjalne i organy ścigania wykrywane, to był mały wyrywek całej historii. To były takie płotki, które te grube ryby, ochraniane przez polityków i służby specjalne, rzucały na pożarcie - mówi dziennikarz śledczy Piotr Nisztor. - Jestem w posiadaniu dokumentów, z których jasno wynika, że zarówno ludzie związani z CBA, jak i z Agencją Wywiadu chronili mafię -  dodaje.

Jakie kary grożą obecnie za wyłudzenie podatku VAT? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Prof. Witold Modzelewski, Marian Banaś (ministerstwo finansów, szef Krajowej Administracji Sądowej), Piotr Nisztor (dziennikarz śledczy)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 17.24

kh

Czytaj także

Oscary 2018. "Pokot" Agnieszki Holland oficjalnym kandydatem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:22
Komisja Oscarowa wybrała film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". O wyborze poinformował na swojej stronie Polski Instytut Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń