Ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 17:30
1 października wejdą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed 2012 roku, kiedy wprowadzano stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.
Audio
  • Ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/wavebreakmedia

Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września tego roku. Tylko w trzech pierwszych tygodniach września wnioski złożyło ponad 176 tys. osób. ZUS szacuje, że od 1 października z przejścia na wcześniejszą emeryturę może skorzystać ponad 330 tys. uprawnionych osób. Ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego?

- W tym roku będzie to koszt ok. miliarda złotych, w przyszłym ok. 10 mld, w kolejnych latach stopniowo będzie się on zwiększać o 2,5 mld. Koszty te wynikają z kasowego przepływu gotówki. Od osób, które zarabiają obecnie, do tych, które otrzymują świadczenia - tłumaczył główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski.

Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju skomentował dane, które wskazują, że aż 52 proc. uprawnionych do pobierania świadczeń emerytalnych przechodzi na emeryturę. - Zmianę należy rozpatrywać w kontekście całego systemu emerytalnego. Nasz system jest skonstruowany w taki sposób, że sumowane składki dzielone są przez długość życia. Jeśli długość życia rośnie, to emerytura spada - wyjaśnia ekspert.

Komentująca ze studia w Gdańsku kwestię obniżenia wieku emerytalnego Barbara Surdykowska dodała, że decyzje o przejściu na emeryturę nie wynikają jedynie z indywidualnych uwarunkowań, ale również sytuacji na rynku pracy. - Większa grupa pracowników czuje się potrzebna w miejscu pracy. To może powodować, że decyzje o opuszczeniu rynku pracy będą odroczone w czasie - podkreśla. 

Co wypływa na decyzję o pozostaniu na rynku pracy? O czym należy pamiętać, chcąc podjąć pracę dodatkową na emeryturze? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Goście: Paweł Wojciechowski (główny ekonomista ZUS), Aleksander Łaszek (Forum Obywatelskiego Rozwoju). Ze studia w Gdańsku: Barbara Surdykowska (Biuro eksperckie NSZZ Solidarność)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 17.25

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Srebrna rewolucja. Jak zmienić gospodarkę dla seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:39
Dlaczego srebrna rewolucja? Coraz mniej osób będzie pracowało na emerytury. To pierwsze zagrożenie – powiedziała Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Potrzebny jest rządowy program, który wspomoże emerytów”

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 08:31
Raz w roku emerytom mają być wypłacane świadczenia w ramach rządowego programu, określanego mianem „500 Plus dla emerytów”. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła, że jednorazowy dodatek będzie dotyczył grup, które pobierają niewysokie świadczenia emerytalne i zostanie wprowadzony w 2018 lub 2019 roku. Między innymi o tzm planowanym świadczeniu mówił w audycji 24 Pytania Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będzie emerytur dla Polaków, którzy podczas II wojny światowej pracowali u niemieckich pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 16:34
Świadczeń emerytalnych nie otrzymają Polacy, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski.
rozwiń zwiń