Duża ustawa reprywatyzacyjna - pytania i wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 18:56
Wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji badającej reprywatyzacje w Warszawie Patryk Jaki zaprezentował w środę (11.10) założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Według jego zapewnień projekt ma poparcie premier Beaty Szydło i partii rządzącej, więc są nadzieje, że projekt nie przepadnie.
Audio
  • Duża ustawa reprywatyzacyjna rodzi wiele pytań (Debata Jedynki)
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki (L) oraz dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Kamil Zaradkiewicz (P) przedstawiają (11.10) projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej
Wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki (L) oraz dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Kamil Zaradkiewicz (P) przedstawiają (11.10) projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnejFoto: PAP/Jacek Turczyk

W dotychczasowej historii po 1989 roku przygotowano ponad 20 projektów dotyczących reprywatyzacji i tylko jeden, rządu Jerzego Buzka, przeszedł całą ścieżkę legislacyjną. Został jednak skutecznie zawetowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Projekt wiceministra sprawiedliwości zakłada, że osoby poszkodowane przez powojenną nacjonalizację będą mogły ubiegać się o odszkodowanie za wywłaszczone mienie. Wypłata odszkodowań ma sięgać 20 procent wartości mienia - w przypadku wypłaty w gotówce i 25 procent jego wartości - jeśli wypłata nastąpi w obligacjach. Projekt ustawy bezwzględnie zakazuje zwrotów w naturze. Na zgłoszenie roszczeń będzie tylko rok. O odszkodowania będą mogli się ubiegać spadkobiercy w pierwszej linii właścicieli utraconych nieruchomości.

Sebastian Kaleta z PiS podkreśla, że na kształt projektu miały wpływ doświadczenia z pracy Komisji Weryfikacyjnej. Zawarte propozycje maja ukrócić wszelki patologie, związane np. ze skupowaniem roszczeń. - Po uchwaleniu tej ustawy komisja Weryfikacyjna dalej będzie badała przeszłe decyzje i na podstawie decyzji komisji będą ustalane prawa do zadośćuczynień - zapowiada Kaleta.

Adam Zieliński z Kukiz’15 chwali założenia mające na celu usunięcie patologii. Zwraca jednak uwagę, że w tej chwili zbyt mało wiemy o szczegółach. Np. według jakiego schematu będzie ustalana wartość nieruchomości. - Pan minister Jaki zapowiedział, że ten projekt będzie w przyszłym tygodniu. Czekamy. Na razie możemy powiedzieć, że jest polityka slajdów dokonanych, a nie projektu ustawy - mówi gość Jedynki. Wskazuje, że to bardzo istotne, czy będzie brana pod uwagę wartość sprzed lat, czy obecna.

Paweł Lech z PO czeka na projekt, bo - jak mówi - diabeł tkwi w szczegółach. Jego zdaniem, 20 procent to wartość uczciwa, zastosowana zresztą w ustawach reprywatyzacyjnych w Czechach i na Słowacji. - Zwrotu z lokatorami nie należy dokonywać, ale jeśli jest to nieruchomość niezabudowana i nie przeznaczona na cele publiczne, to można to rozważyć - wskazuje.

Jakie uczestnicy dyskusji mieli zastrzeżenia do proponowanych rozwiązań? Ile - ich zdaniem - będzie kosztowało uregulowanie spraw reprywatyzacji? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Sebastian Kaleta (członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, PiS), Adam Zieliński (członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, Kukiz'15), Paweł Lech (wiceprzewodniczący klubu radnych PO w Radzie m.st. Warszawy)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 17.27

ag/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patryk Jaki: przez brak ustawy reprywatyzacyjnej państwo traci rocznie miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:19
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przedstawił założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Zakłada ona, że osoby poszkodowane przez powojenną nacjonalizację będa mogły ubiegać się o odszkodowanie za wywłaszczone mienie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Zaradkiewicz: nie sugerowaliśmy się pomysłami Platformy Obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 09:25
- Nie możemy sobie pozwolić na to, by istniał permanentny stan niepewności prawnej, szczególnie w obrocie nieruchomościami - powiedział w "Sygnałach dnia" Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, współautor "dużej ustawy reprywatyzacyjnej".
rozwiń zwiń