Edukacja Polonii za granicą i po powrocie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:30
Dla Polaków przebywających za granicą nauka języka polskiego, a także poznawanie historii i kultury przodków, są kluczowe dla podtrzymywania więzi z Polską. W ramach akcji "Wielki Powrót" dyskutujemy o wyzwaniach dotyczących edukacji Polonii przebywającej na Wschodzie.
Audio
  • Edukacja Polonii za granicą i po powrocie do kraju (Debata Jedynki)
Step w Kazachstanie
Step w KazachstanieFoto: Shutterstock.com/Aureliy

Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku Michał Kisiel podkreśla, że społeczeństwo polskie wciąż niewiele wie o rodakach przebywających na terenach byłego Związku Radzieckiego. - Polacy wiedzą, czym były zsyłki na Sybir, wiedzą o rodakach na Kresach, którzy pozostali we własnych domach na terenach I RP. Ale w 1936 roku była kolejna deportacja. Stalin - w obawie, że Polacy mieszkający w tworzącym się państwie sowieckim mogą stanowić piątą kolumnę - wysiedlił ich na głęboki step Kazachstanu. Kolejna wywózka miała miejsce w latach 40. Całe rodziny trafiły w miejsce, gdzie nie było żadnej cywilizacji, a nawet przyrody, nie było drzew, krzewów - podkreśla.

Mariusz Wychódzki z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą podkreśla, że już w 1989 roku na Łotwę i do Kazachstanu wyjechali pierwsi nauczyciele języka polskiego. - W pierwszym roku wyjechało ich 17, był to jeszcze Związek Radziecki. Ja sam przez pięć lat pracowałem jako nauczyciel w Kazachstanie, na gołym stepie. Co cztery kilometry jest tam wioska zamieszkała przez Polaków, mrozy dochodzą do minus 55 stopni Celsjusza, a zima trwa 8 miesięcy - mówi.

Zajęcia edukacyjne dla potomków zesłanych Polaków do dziś odbywają się w najróżniejszych miejscach. Może to być pokój w domu nauczyciela, salka przy kościele, sala lekcyjna w Domu Polskim albo klasa w państwowej szkole. - Grono pedagogiczne to często jedna osoba, która uczy języka polskiego, historii, kultury, a nawet kuchni polskiej. Najmłodsi uczniowie mają 4-5 lat, a najstarsi 60-70. My jesteśmy dla nich obrazem Polski, od tego, jak nas odbierają, zależy, jak będą oceniać Polskę - mówi Małgorzata Kamińska, nauczycielka ze Wspólnoty Polskiej.

Na jakich zasadach repatrianci przyjeżdżają do kraju? Z jakimi trudnościami się mierzą? O tym w nagraniu.

***

Radiowa Jedynka włączyła się w kampanię społeczno-informacyjną pod hasłem "Wielki Powrót". Jej celem jest poinformowanie o szerokiej akcji repatriacyjnej oraz o kulturowych i cywilizacyjnych korzeniach Polaków, przybywających do naszego kraju z Syberii i Kazachstanu. W ramach tego przedsięwzięcia powstał także serwis specjalny wielkipowrot.polskieradio.pl. Inicjatorem kampanii jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", akcja jest realizowana dzięki wsparciu Fundacji PZU.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Michał Kisiel (dyrektor Domu Polonii w Pułtusku), Mariusz Wychódzki (Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą ORPEG, Wydział do Spraw Wspomagania Oświaty Polonijnej i Polskojęzycznej, nauczyciel), Małgorzata Kamińska (Wspólnota Polska, nauczycielka)

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 17.27

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak