X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

6,8 proc. PKB na zdrowie. Czy uda się osiągnąć ten cel?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 18:00
Od kilkunastu dni rezydenci prowadzą głodówkę, od dziś oficjalnie jest to protest porozumienia zawodów medycznych. W "Debacie Jedynki" spojrzęliśmy na ten problem oczyma ludzi młodych pracujących w ochronie zdrowia.
Audio
  • 6,8 proc. PKB na zdrowie. Czy uda się osiągnąć ten cel? (Debata Jedynki)
Kraków, 23.10.2017 r. Grupa młodych lekarzy prowadzi głodówkę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu
Kraków, 23.10.2017 r. Grupa młodych lekarzy prowadzi głodówkę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - ProkocimiuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Inicjatorzy protestu podkreślają, że postulaty nie dotyczą jedynie podwyższenia płac, ale także m.in. zwiększenia finansowania ochrony zdrowia i skrócenia kolejek do lekarzy. Minister Radziwiłł stwierdził, że dalszy protest nie ma sensu, ponieważ rząd podjął już decyzję o podwyższeniu nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB do 2025 roku. Co więcej, w tym czasie na podwyżki dla pracowników ma być przeznaczonych 17 mld.

- Przystępowaliśmy do tego protestu z postulatem 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat z drogą dojścia do 9 proc. Minister zdrowia mówi o 6 proc. w ciągu 8 lat. Kiedy komunikuję pacjentom to, co minister przedstawia jako sukces, oni tego tak nie traktują. Ja również nie. . Wszystkie kraje Europy zwiększają nakłady na zdrowie. W 2025 roku te 6 proc. to może być za mało, szacunki wskazują na to, że za 8 lat to 9 proc. będzie gwarantowało minimalny poziom opieki - mówi Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów.

Matylda Kludkowska z Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyjaśnia natomiast, że postulat podniesienia finansowania do 6,8 proc. PKB wynika z szacunków WHO i jest to minimum na dzisiejszy dzień.

- To są wieloletnie zaniedbania i każdy rząd tłumaczy się, że go nie stać. Od ochrony zdrowia oczekuje się poziomu leczenia jak w krajach Europy zachodniej, a finansowanie jest na poziomie krajów wschodnich. Społeczeństwo się starzeje - podkreśla  Izabela Szczepaniak (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych).

Jakie zapisy znalazły się w obywatelskim projekcie ustawy dotyczącej finansowania opieki zdrowotnej? Czy możliwe jest szybkie porozumienie na linii medycy-rząd? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Łukasz Jankowski (Porozumienie Rezydentów), Izabela Szczepaniak (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych), Matylda Kludkowska (Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych)

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak