6,8 proc. PKB na zdrowie. Czy uda się osiągnąć ten cel?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 18:00
Od kilkunastu dni rezydenci prowadzą głodówkę, od dziś oficjalnie jest to protest porozumienia zawodów medycznych. W "Debacie Jedynki" spojrzęliśmy na ten problem oczyma ludzi młodych pracujących w ochronie zdrowia.
Audio
  • 6,8 proc. PKB na zdrowie. Czy uda się osiągnąć ten cel? (Debata Jedynki)
Kraków, 23.10.2017 r. Grupa młodych lekarzy prowadzi głodówkę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - Prokocimiu
Kraków, 23.10.2017 r. Grupa młodych lekarzy prowadzi głodówkę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie - ProkocimiuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Inicjatorzy protestu podkreślają, że postulaty nie dotyczą jedynie podwyższenia płac, ale także m.in. zwiększenia finansowania ochrony zdrowia i skrócenia kolejek do lekarzy. Minister Radziwiłł stwierdził, że dalszy protest nie ma sensu, ponieważ rząd podjął już decyzję o podwyższeniu nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB do 2025 roku. Co więcej, w tym czasie na podwyżki dla pracowników ma być przeznaczonych 17 mld.

- Przystępowaliśmy do tego protestu z postulatem 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat z drogą dojścia do 9 proc. Minister zdrowia mówi o 6 proc. w ciągu 8 lat. Kiedy komunikuję pacjentom to, co minister przedstawia jako sukces, oni tego tak nie traktują. Ja również nie. . Wszystkie kraje Europy zwiększają nakłady na zdrowie. W 2025 roku te 6 proc. to może być za mało, szacunki wskazują na to, że za 8 lat to 9 proc. będzie gwarantowało minimalny poziom opieki - mówi Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów.

Matylda Kludkowska z Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyjaśnia natomiast, że postulat podniesienia finansowania do 6,8 proc. PKB wynika z szacunków WHO i jest to minimum na dzisiejszy dzień.

- To są wieloletnie zaniedbania i każdy rząd tłumaczy się, że go nie stać. Od ochrony zdrowia oczekuje się poziomu leczenia jak w krajach Europy zachodniej, a finansowanie jest na poziomie krajów wschodnich. Społeczeństwo się starzeje - podkreśla  Izabela Szczepaniak (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych).

Jakie zapisy znalazły się w obywatelskim projekcie ustawy dotyczącej finansowania opieki zdrowotnej? Czy możliwe jest szybkie porozumienie na linii medycy-rząd? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Łukasz Jankowski (Porozumienie Rezydentów), Izabela Szczepaniak (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych), Matylda Kludkowska (Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych)

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także