X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wycinka w Puszczy Białowieskiej. Ochrona czy dewastacja?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 19:00
Konflikt wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej trwa. Działacze organizacji ekologicznych podkreślają, że ludzie nie powinni ingerować w ekosystem tego lasu, Ministerstwo Środowiska twierdzi natomiast, że puszczę trzeba chronić, wycinając zarażone drzewa.
Audio
  • Wycinka w Puszczy Białowieskiej. Ochrona czy dewastacja? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/domena publiczna

Obecnie w Puszczy Białowieskiej trwa wycinka, która - według argumentów Ministerstwa Środowiska - ma chronić resztę lasów, bo eliminowane są drzewa zarażone kornikiem drukarzem. Z takim tokiem myślenia nie zgadza się gość "Debaty Jedynki", Katarzyna Jagiełło z Greenpeace- Podam przykład. Jeśli mamy własny ogródek, zwalczamy mszyce, bo chcemy mieć dobry plon. Ale za płotem, na łące czy w zagajniku, mszyce są elementem ekosystemu, cieszą się z tego biedronki i mrówki. To sytuacja podobna do kornika. Gdy chcemy produkować surowiec, kornik jest postrzegany jako szkodnik - argumentuje Jagiełło. Dodaje też, że Puszcza Białowieska jest najbardziej naturalnym ekosystemem na Niżu Europejskim, a kornik drukarz pomaga przebudować jej drzewostan. Podkreśla również, że z tym stwierdzeniem zgadza się większość naukowców.

- Już prezydent Lech Kaczyński wskazywał, że cała Puszcza Białowieska powinna być parkiem narodowym. Jej nieszczęście polega na tym, że jest ona chroniona jako park tylko w 17 procentach, dalsze 18 procent to rezerwaty, a reszta podzielona jest pomiędzy trzy nadleśnictwa i podlega ustawie o lasach. Tam występuje gospodarcza eksploatacja drzew - mówi Katarzyna Jagiełło.

Jan Tabor z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zgadza się, że bogactwo biologiczne Puszczy Białowieskiej jest wyjątkowe. - Natomiast nasza wizja co do tego, jak to bogactwo utrzymać, zdecydowanie się różni - mówi. - Pojawiło się wiele ekspertyz, które mówią, że wyłącznie śledzenie procesów naturalnych w dłuższej perspektywie spowoduje spadek różnorodności biologicznej. Jak wskazują naukowcy, przy dalszej gradacji kornika prawdopodobnie większość dużych świerków zostanie zabita. A te drzewa stanowią siedliska dla bardzo wielu gatunków. Tylko na znikomym areale świerk odnawia się świerkiem, zdecydowanie główną rolę przejmuje grab. Wtedy następuje monotypizacja krajobrazu leśnego. Mamy wieczny cień, wieczną wilgoć i jednostajny krajobraz - argumentuje Jan Tabor.

Zgadza się z nim prof. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa. - Obecnie Puszcza Białowieska jest za mała, by w naturalny sposób utrzymać całą swoją bioróżnorodność. Poprzez analogię z kontynentem północnoamerykańskim można sądzić, że taki obszar minimalny w naszych warunkach klimatycznych to ok. 2 mln ha. W tej chwili mamy 160 tys. ha razem ze stroną białoruską. To obszar, który wichura jest w stanie powalić w ciągu kilku godzin, a gdyby to był w całości drzewostan świerkowy - kornik może go zabić w czasie kilku lat - wyjaśnia.

Na czym polega zróżnicowanie form ochrony puszczy? Czy w całej sprawie nie chodzi o zysk ze sprzedaży wyciętych drzew, o co oskarżają leśników działacze organizacji ekologicznych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: prof. Jacek Hilszczański (Instytut Badawczy Leśnictwa), Katarzyna Jagiełło (Greenpeace), Jan Tabor (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji:  17.27

mg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kornik niszczy Puszczę Białowieską w wyniku zaniedbań sprzed lat? Kolejna odsłona sporu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:49
W dyskusje o losie Puszczy Białowieskiej zaangażowani są leśnicy, ekolodzy, politycy oraz instytucje unijne. Każdy proponuje inne rozwiązania, by chronić cenny obszar. Czy dokumenty sprzed dekady ujawniają źródło dzisiejszych problemów?
rozwiń zwiń