Marcin Luter i reformacja. Rozłam czy odnowa Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 19:00
Dokładnie 500 lat temu augustiański mnich Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez, które miały rozpocząć dyskusję o chrześcijaństwie, a ostatecznie doprowadziły do rozpadu Kościoła.
Audio
  • Marcin Luter i reformacja. Rozłam czy odnowa Kościoła? (Debata Jedynki)
Pomnik Marcina Lutra w Dreźnie
Pomnik Marcina Lutra w DreźnieFoto: Pixabay.com/domena publiczna

W swoim wystąpieniu z 1517 roku duchowny zdecydowanie skrytykował handel odpustami, który w tamtym czasie stał się w Kościele katolickim powszechną praktyką. - Nie było to sprzeciwienie się odpustom jako takim, jeszcze wtedy Luter utrzymywał, że papież ma prawo udzielać odpustów. Oczekiwał natomiast debaty dotyczącej pokuty. Dopiero później, w ramach ewoluowania jego myśli i sytuacji, instytucja odpustów została zanegowana. Na wystąpienie Lutra należy spojrzeć jak na nawoływanie do reformy praktyki pokutnej. Tezy nie mówią o obaleniu papiestwa czy założeniu nowego Kościoła - podkreśla Dariusz Bruncz, redaktor naczelny portalu Ekumenizm.pl.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik przywołuje z kolei sentencję "Ecclesia Semper Reformanda", która mówi, że Kościół zawsze wymaga odnowy. - Św. Franciszek i św. Dominik również reformowali Kościół, ale pozostali w wewnątrz wspólnoty. Sobory również były odnową, ale zawsze od środka. Luter chciał odnowy, a wyszedł mu rozłam - zaznacza.

Na czym polega różnica pomiędzy katolickim a luterańskim spojrzeniem na relację człowiek-Bóg? Jak wygląda obecnie dialog różnych chrześcijańskich wyznań? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: ks. dr Paweł Rytel-Andrianik (wykładowca akademicki, rzecznik konferencji Episkopatu Polski), Dariusz Bruncz (redaktor naczelny portalu Ekumenizm.pl, współpracownik portalu Luter2017.pl)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 17.25

mg/mz

Czytaj także

500 lat po reformacji. "Konsekwencją są podziały między ludźmi"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:55
- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsekwencje kulturowe reformacji

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 12:00
- Marcin Luter nie wołał o odnowę Kościoła, tylko o stworzenie czegoś zupełnie nowego - mówi gość audycji "Bez pośpiechu" prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Luter - prowodyr chrześcijańskiej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:50
Odważny, zapalczywy, bezwzględny, inteligentny, nietolerancyjny i wykształcony, obsesyjny i skłonny do depresji, charyzmatyczny i nowoczesny. Jaki był Marcin Luter?
rozwiń zwiń