Konsekwencje ogłoszenia niepodległości przez Katalonię

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 19:08
Od piątkowego poranka na kilku drogach i trasach kolejowych Katalonii prowadzone są blokady. Ich uczestnicy domagają się od władz w Madrycie wypuszczenia aresztowanych w czwartek dziewięciorga członków zdymisjonowanego katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta.
Audio
  • Konsekwencje ogłoszenia niepodległości Katalonii (Debata Jedynki)
W Katalonii protesty przeciwko uwięzieniu członków lokalnego rządu
W Katalonii protesty przeciwko uwięzieniu członków lokalnego rząduFoto: PAP/EPA/JAVIER ETXEZARRETA

Hiszpańska Prokuratura Generalna domaga się wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania za przywódcą Katalonii Carlesem Puigdemontem. Polityk miał w piątek złożyć zeznania w madryckim Sądzie Najwyższym, ale nie stawił się na przesłuchanie. On i jego współpracownicy zostali oskarżeni przez prokuraturę o bunt, sprzeciw wobec władzy i malwersacje. Grozi im 30 lat więzienia.

- Mam wrażenie, że w ostatnim czasie politycy w Katalonii żyli jak w świecie Piotrusia Pana - mówi hiszpański dziennikarz Higinio Paterna Sánchez. Jeżeli proklamuje się niepodległość, to trudno nie przewidywać następstw takiego kroku. Z drugiej strony nie da się w kilka tygodni rozwiązać problemu, który narastał latami.

Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia uważa, że wysłanie policji 1 października, aby zamykała lokale nielegalnego referendum było błędem, bo tylko nagłośniono problem. Zwraca uwagę, że katalońska policja zamknęła więcej lokali niż funkcjonariusze przysłani z Madrytu i nikogo nie pobili. Przyjezdni poturbowali kilkaset osób.

Politolog Jerzy Targalski uważa, że działania premiera Mariano Rajoya zmierzały do tego, aby uniemożliwić rozmowy z przywódcami Katalonii. Jego zdaniem w całym tym sporze chodzi o pieniądze, gdyż Katalonia daje 20 procent produktu gospodarce Hiszpanii. Każdy - Madryt i Barcelona chce mieć kontrolę nad finansami.

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii), Higinio Paterna Sánchez (Agencja Aceprensa), Jerzy Targalski (politolog)

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 17.25

ag

Czytaj także

Katalonia: pierwszy roboczy dzień bez autonomii. Regionem kieruje wicepremier

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 06:37
Poniedziałek jest dla Katalończyków pierwszym roboczym dniem po wprowadzeniu 155. artykułu konstytucji i zawieszeniu autonomii. Od dzisiaj regionem kieruje wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria, a ministrowie stoją na czele odpowiadających im, regionalnych departamentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile straciły na giełdzie firmy z Katalonii po referendum?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 13:10
Siedem pochodzących z Katalonii firm notowanych w madryckim indeksie giełdowym IBEX 35 na skutek referendum niepodległościowego w tym regionie straciło ok. 2 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: ośmiu członków katalońskiego rządu w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 21:09
Ośmiu członków katalońskiego rządu - wszyscy, którzy składali zeznania w Madrycie - trafiło do aresztu. Tylko jeden z nich może wyjść po wpłaceniu 50 tysięcy euro kaucji. Taką decyzje podjął Sąd Najwyższy w stolicy Hiszpanii. Sędzia uzasadnił, że zatrzymanie jest konieczne, gdyż jest ryzyko, że politycy mogą nadal popełniać zarzucane im przestępstwa a także zniszczyć dowody rzeczowe. 
rozwiń zwiń