Dwa lata rządów PiS. Kto wygra mecz?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 18:50
W drugie urodziny obecnego rządu premier Beata Szydło prezentuje listę osiągnięć. A Jarosław Kaczyński ocenia, że "to były dobre dwa lata, ale mogły być lepsze". Jak wylicza, nie udało się obniżyć opłat za autostrady, a "przebudowa aparatu politycznego mogłaby pójść dalej".
Audio
  • Dwa lata rządów PiS. Kto wygra mecz? (Debata Jedynki)
Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wspólnej konferencji nt. dwóch lat rządów
Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wspólnej konferencji nt. dwóch lat rządówFoto: PAP/Paweł Supernak

W "Debacie Jedynki" dwa lata działalności rządu Beaty Szydło komentują posłowie. Janusz Szewczak z Prawa i Sprawiedliwości stosuje przy tym język zaczerpnięty z terminologii piłkarskiej. - Jesteśmy w pierwszym koszyku, aczkolwiek liczylibyśmy na lepszy wynik, na wyższą wygraną. Tak jak drużyna piłkarska nie istnieje bez dobrego strzelca (i bez Lewandowskiego to nie jest to samo), tak w polityce potrzebny jest dobry strateg i dobry egzekutor - tłumaczy. - Wydaje się, że tak jak mówił prezes Kaczyński, można by było więcej i lepiej - dodaje. Wyjaśnia też, kto w obozie rządzącym jest Lewandowskim, a kto Nawałką.

Artur Dunin z PO, komentując ostatnie dwa lata, nie szczędzi mocnych sformułowań. - Jakbym miał ocenić działania rządu w dwóch słowach, powiedziałbym: "podła zmiana". Widać ją we wszystkim, zaczynając od zmian prawnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Mam na myśli połączenie funkcji ministra i prokuratora generalnego i brak prawdziwego wymiaru sprawiedliwości, jest rozdzielnictwo przez jednego człowieka. Różne plotki niosą się po Polsce, słychać, że jednak poświęcony zostanie Macierewicz, który ma dostać stanowisko ambasadora w Stanach Zjednoczonych, a w zamian za to ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym przejdą w takim kształcie, jaki wymarzył sobie Jarosław Kaczyński - argumentuje poseł PO.

- Tak jak poseł Szewczak, zgodzę się z prezesem Kaczyńskim, że mogło być lepiej, szczególnie po fatalnych poprzednich ośmiu latach. Rządowi PiS było łatwiej, bo odbijał się od dna. W tej chwili trzeba przyspieszać rozwój gospodarki, bo poziom 4-procentowy jest niewystarczający. W takim tempie będziemy gonić Europę zachodnią przez 80 albo 100 lat. Ale potencjał jest - mówi Jarosław Sachajko (Kukiz'15).

Dlaczego - zdaniem Janusza Szewczaka - mecz jest trudny? Jaką rolę odgrywa w nim międzynarodowy sędzia? Jak goście debaty oceniają sprawę frankowiczów i wyłudzeń VAT? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: posłowie: Janusz Szewczak (PiS), Jarosław Sachajko (Kukiz'15), Artur Dunin (PO)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 17.27

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok po wyborach - podsumowania

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 10:14
Mija rok od wyborów parlamentarnych, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W połowie listopada minie rocznica zaprzysiężenia gabinetu Beaty Szydło. Niemal roczne rządy PiS podsumowali w Debacie Poranka politolog dr Andrzej Anusz (UKSW), Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i ekspert ds. wizerunku Andrzej Pomarański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Daliśmy Polakom prawo do decydowania o swoich sprawach". Premier i prezes PiS podsumowali dwulecie rządu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 19:54
Premier Beata Szydło i prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński mówili podczas wspólnej konferencji, że rząd postawił na rodzinę, rozwój i bezpieczeństwo. - Rządowi zależy na tym, żeby każdy poczuł się w Polsce jak u siebie w domu i mógł realizować swoje marzenia - mówiła premier. 
rozwiń zwiń