Wokół zmian samorządowej ordynacji wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 18:11
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów. W ubiegłym tygodniu odbyło się w Sejmie jego pierwsze, emocjonujące, czytanie. Dziś prace nad projektem rozpoczęła komisja nadzwyczajna.
Audio
  • Wokół zmian samorządowej ordynacji wyborczej (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panthermedia

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, w której, tak, jak w ostatnich wyborach samorządowych, czekaliśmy sześć dni na ogłoszenie wyników zastanawiając się, czy można tak długo wiarygodnie liczyć głosy (...) Chodzi o pełną transparentność. O to, by uniknąć sytuacji fałszerstw wyborczych - wskazał w audycji "Debata" Jacek Żalek.

- Myśl przewodnia tej ustawy jest taka: nieważne, jak ludzie głosują, ważne jest, kto policzy głosy. A głosy policzą namiestnicy wyznaczani przez partyjny układ. To jest olbrzymie zagrożenie dla legalności i dla autentyczności wyborów i oddanych głosów - oceniła Joanna Augustynowska z PO.

- Ja bym proponował, żeby nie wyważać otwartych drzwi. Dobre rozwiązania już funkcjonują. Mam na myśli chociażby Wielką Brytanię, gdzie jest po prostu publiczne liczenie głosów. Do lokali wyborczych przychodzą obywatele i patrzą komisji na ręce. To najprostsze, najłatwiejsze rozwiązanie - stwierdził Paweł Szramka z Kukiz'15.

Projekt PiS zakłada m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych oraz wprowadzenie zasady dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przewiduje też nowy sposób wyboru składu Państwowej Komisji Wyborczej.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Joanna Augustynowska (posłanka Platforma Obywatelska), Paweł Szramka (poseł ruchu Kukiz'15), Jacek Żalek (wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, członek prezydium zarządu krajowego partii Porozumienie)

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 17.26

kk

Czytaj także

Coraz bliżej zmian w Kodeksie wyborczym

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 20:43
Sejm rozpoczął prace nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym, który wprowadza m.in. dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwiduje JOW-y w wyborach do rad gmin.
rozwiń zwiń