Czy Mieszkanie Plus rozwiąże problemy mieszkaniowe młodych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 18:37
- Statystyki nie są korzystne dla młodych. 45 proc. osób w wieku 25-34 lata mieszka wciąż z rodzicami - wskazał w radiowej Jedynce przewodniczący Komisji Młodych OPZZ Maciej Łapski.
Audio
  • Czy Mieszkanie Plus rozwiąże problemy mieszkaniowe młodych? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rsooll/Shutterstock.com

- Z raportów Niezależnego Zrzeszenia Studentów wynika, że studenci ponad połowę środków, które mają na swoje utrzymanie, przeznaczają na pokrycie kosztów związanych z mieszkaniem - powiedział Mateusz Saniewski z NSZ. Przyznał, że wielu studentów wynajmuje lokale zamiast korzystać z akademików.

Jeśli chodzi o osoby po studiach, statystyki nie są dla nich korzystne. - 45 proc. osób w wieku 25-34 lata mieszka wciąż z rodzicami. Mieszkania w Polsce, w stosunku do zarobków, są jednymi z najdroższych w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat deweloperzy przejęli władzę nad rynkiem mieszkaniowym - podkreślił Maciej Łapski.

Jak wyjaśnił ekspert Konfederacji Lewiatan Jakub Gontarek, ceny mieszkań w Polsce są tak wysokie, ponieważ przez jakiś czas były one jedną z lepszych inwestycji. Ludzie zamiast za swoje oszczędności kupować złoto czy akcje kupowali mieszkania. A im większy popyt, tym i cena wyższa.

Co o programie Mieszkanie Plus sądzą goście audycji? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Jakub Gontarek (ekspert Konfederacji Lewiatan), Maciej Łapski (przewodniczący Komisji Młodych Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych), Mateusz Saniewski (dyrektor Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów)

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 17.27

kk/gs

Czytaj także

Coraz bliżej zmian w Kodeksie wyborczym

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 20:43
Sejm rozpoczął prace nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym, który wprowadza m.in. dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwiduje JOW-y w wyborach do rad gmin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół tzw. Złotego Funduszu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 18:25
Kilka dni temu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w jednym z wywiadów powiedział, że od czasów Wojciecha Jaruzelskiego w polskiej armii istniał tzw. Złoty Fundusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół zmian samorządowej ordynacji wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 18:11
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów. W ubiegłym tygodniu odbyło się w Sejmie jego pierwsze, emocjonujące, czytanie. Dziś prace nad projektem rozpoczęła komisja nadzwyczajna.
rozwiń zwiń