X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Unijny budżet po 2020. Będą cięcia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 18:00
Budżet na rok 2018 w Unii Europejskiej został przyjęty bez żadnych radykalnych zmian. Ale już rozpoczynają się dyskusje na temat kolejnej unijnej perspektywy finansowej, która będzie musiała wyglądać skromniej, chciażby ze względu na Brexit.
Audio
  • Unijny budżet po 2020. Będą cięcia (Debata Jedynki)
Euro
EuroFoto: Pexels.com

Wielka Brytania dokładała do unijnej kasy "na czysto" 10 mld euro. Ta sytuacja wpłynie także na Polskę.

- Musimy pogodzić się z realiami. Niemożliwe będzie, że któryś kraj dostanie tyle samo dotacji, co do tej pory. Wszyscy stracą, rzecz w tym, żeby te straty były po stronie Polski proporcjonalne i żeby wypłata funduszy spójności nie była uzależniona od tzw. klauzuli praworządności - mówi dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. I dodaje, że jego zdaniem jest tylko jeden sposób na zablokowanie uruchomienia tej klauzuli. - To przeniesienie decyzji w tej sprawie na forum Rady Europejskiej, a jeżeli kraje się na to nie zgodzą, to w samej perspektywie finansowej, która będzie przyjmowana jednomyślnie, Polska może zagrozić wetem - wyjaśnia.

- Wydaje się, że sama konstrukcja UE nie przewiduje takiego instrumentu (jak weto - przyp. red.) jako standardowego mechanizmu działania. Wchodząc do struktur, zakładaliśmy współdziałanie. Oczywiście jeśli okaże się, że interes danego państwa jest radykalnie zagrożony, to można wykorzystać ten instrument - mówi dr Artur Bartoszewicz z SGH. - Myślę, że istotny jest fakt, że dokonaliśmy pewnego zaniechania. Na ile braliśmy udział w kształtowaniu priorytetów UE, w budowaniu raportów oceniających sposób wydatkowania środków unijnych? Trzeba przyznać, że bardziej w tym uczestniczyły państwa "starej Unii", więc nie dziwmy się, że dziś proponowane są pomysły, które leżą raczej w interesie starych niż nowych państw członkowskich - tłumaczy.

Ekspert dodaje również, że polityka spójności, której Polska jest największym beneficjentem, w raportach wspólnotowych została oceniona negatywnie.

Dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego podkreśla z kolei, że "Unia Europejska stała się areną bardzo brutalnej gry politycznej o lekkim zabarwieniu imperialnym. - Mamy niemiecko-francuskie centrum, ono bardzo ostro gra, natomiast traktaty to listek figowy, który tę ostrą walkę przykrywa. Zachód zaczyna mieć inne priorytety niż my, związane głównie z bezpieczeństwem. Jedno jest pewne: będzie mniej pieniędzy. Do 2020 roku musimy dokonać jak największego skoku gospodarczego w oparciu o te fundusze, które są - mówi.

Dlaczego "stara Europa" negatywnie oceniła skuteczność polityki spójności? Jak duże będą cięcia po 2020 roku? O tym w nagraniu.

Goście "Debaty Jedynki" odnoszą się także do tematu mudialu i kometują fakt, że mistrzostwa odbędą się w Rosji - kraju prowadzącym konflikt z Ukrainą. Mówią również o pozycji Rosji w świecie.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: dr hab. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), dr Michał Kuź (Uczelnia Łazarskiego, Klub Jagielloński)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 17.30

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od lipca o 9% więcej w kieszeniach?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2007 07:36
Taki splot okoliczności już tak szybko się nie powtórzy i teraz musimy korzystać z okazji i obniżać koszty pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy to się opłaca? CETA i TTIP

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 19:00
Te dwa skróty odnoszą się do koncepcji współpracy pomiędzy Unią Europejską oraz Ameryką Północną i Południową.
rozwiń zwiń