X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Planowana rekonstrukcja rządu to wynik starć wewnątrz PiS?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 18:00
Wciąż nie ma odpowiedzi na pytania, kiedy dokładnie czeka nas rekonstrukcja rządu, jak głębokie będą zmiany i dlaczego ma w ogóle do nich dojść. - Jeśli rekonstrukcja miałaby obejmować zmianę na fotelu premiera, personalne scenariusze są dwa: Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Beata Szydło może też pozostać szefową rządu - mówi prowadzący "Debatę Jedynki" Marek Mądrzejewski.
Audio
  • Planowana rekonstrukcja rządu to wynik starć wewnątrz PiS? (Debata Jedynki)
W pierwszym rzędzie premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Sejmie 5 grudnia 2017 r.
W pierwszym rzędzie premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Sejmie 5 grudnia 2017 r.Foto: PAP/Paweł Supernak

Rekonstrukcja rządu ma zwykle miejsce wskutek malejącego poparcia lub wykrytych afer. Gdy jednak poparcie dla partii rządzącej jest wysokie - a z takim wciąż mamy do czynienia - zmiany są mniej oczywiste.

- Partia, która konstruuje rząd, ma oczywiście prawo, by w trakcie sprawowania władzy zmieniać koncepcję, a wraz z nią - priorytety. Jak rozumiem, dotychczasowy akcent na politykę społeczną być może zostanie zastąpiony akcentem związanym z rozwojem gospodarczym. Wówczas strategicznie wypadałoby, aby na czele rządu stanął ktoś, kto na gospodarce się zna - mówi dr hab. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Trzeba dodać, że realny ośrodek decyzyjny jest w rękach prezesa Jarosława Kaczyńskiego, być może sfera gospodarowania miałaby być samodzielnym "państwem" premiera Morawieckiego - podkreśla.

Prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk, uważa, że trudno znaleźć obiektywne powody, dla których należałoby zmienić premiera. - Beata Szydło cieszy się sympatią, dosyć dużą popularnością - mówi. - Być może w ramach obozu rządzącego są starcia wewnętrzne, które doszły do takiego stopnia, że pani premier jest traktowana jako ktoś mniej wiarygodny w porównaniu z potencjalnym następcą. Być może aby ostudzić wewnętrzne konflikty, trzeba powołać kogoś innego. Jeśli chodzi o reorientację polityki z socjalnej na gospodarczą, o której mówiła dr Marciniak, to w moim przekonaniu akcent gospodarczy już tkwił w działaniach PiS-owskiego rządu - podkreśla socjolog.

- Dla mnie jest oczywiste, że hasło rekonstrukcji pojawiło się po lipcu, czyli po wetach prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących ustaw około sądowych. Widać, że ten sprawnie działający wehikuł polityczny, składający się z prezydenta, rządu z premierem na czele i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w lipcu się zaciął. W moim przekonaniu rekonstrukcja wiąże się z tym, że Kaczyński chce ten wehikuł przeorganizować, wzmocnić relacje między rządem a PiS-em i w ten sposób pokazać konsolidację wobec prezydenta - argumentuje dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kto z większym prawdopodobieństwem zostanie nowym premierem - Kaczyński czy Morawiecki? Czy po rekonstrukcji znajdzie się jeszcze w rządzie miejsce dla Beaty Szydło? Także o tym dyskutowali uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr hab. Ewa Marciniak (politolog, UW), prof. Henryk Domański (socjolog, PAN), dr Andrzej Anusz (politolog, UKSW)

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 17.28

mg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy rekonstrukcja rządu? „Po kolejnych wyborach”

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:40
– Nie spodziewam się, że dojdzie do rekonstrukcji. To będą raczej kosmetyczne zmiany – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz z Tygodnika „Solidarność”. Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, poinformowała wcześniej, że planowane na połowę listopada zmiany w Radzie Ministrów zostaną „nieco odłożone w czasie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki: gdy Jarosław Kaczyński przejmie tekę premiera, zostanie uwikłany w codzienne trudne sprawy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 09:49
- Jarosław Kaczyński - w mojej ocenie - jest w świetnej formie. Jest gotowy, by podjąć funkcję premiera - powiedział w "Sygnałach dnia" Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zamiana premier Szydło na Morawieckiego nic nie zmienia”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:15
- W sprawie rekonstrukcji rządu jest pewien scenariusz, o którym praktycznie do tej pory nie mówiono. To scenariusz, w którym premierem zostaje Jarosław Kaczyński, a premier Beata Szydło zostaje wicepremierem ds. społecznych. Byłoby to połączenie sprawczości politycznej, decyzyjności Jarosława Kaczyńskiego z wizerunkiem, poparciem, jakim cieszy się premier Beata Szydło – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz.
rozwiń zwiń