Komentarze po expose premiera Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:19
Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose, w którym powiedział, że celem jego rządu będzie modernizacja oraz budowa silnej i niezależnej Polski. Wydarzenie skomentowali goście "Debaty Jedynki".
Audio
  • Które założenia polityki nowego premiera zasługują na uwagę? (Debata Jedynki)
Mateusz  Morawiecki podczas wygłaszania expose w Sejmie
Mateusz Morawiecki podczas wygłaszania expose w SejmieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Andrzej Sadowski, z Centrum im A. Smitha, powiedział, że program przedstawiony przez Mateusza Morawieckiego da się zrealizować tylko poprzez obniżkę podatków. - Elementem bardzo często powtarzającym się w przemówieniu była kwestia zmiany na korzyść obywateli. Nie da się osiągnąć tego w inny sprawdzony sposób niż poprzez obniżkę opodatkowania. Tu natomiast usłyszeliśmy o dalszym uszczelnianiu podatków - powiedział.

Prof. Michał Kleiber przyznał, że nakłady na badania i rozwój są zbyt niskie, by unowocześnić polska gospodarkę. - To są bardzo szlachetne hasła. Oczywiście możemy mówić o unowocześnieniu gospodarki i innowacyjności, ale nakłady na badania i rozwój, które w Polsce są szalenie niskie, nie sprzyjają ich realizacji - poinformował.  

Dr Krzysztof Mazur powiedział, że wystąpienie nowego premiera jest świadectwem tego, że PiS jest partia, która się zmienia. - Myślałem, że w tym expose Mateusz Morawiecki określi kierunek, w jaki będzie komunikował się ze swoim elektoratem. Jak wiemy, ta nominacja została przyjęta dość chłodno w elitach PiS, więc wydawało mi się, że nowy premier będzie chciał przede wszystkim pokazać w jaki sposób, jako głowa rządu, będzie rozkładał akcenty. PiS pokazuje, że partia, która przez lata miała opinię partii skrajnej teraz się zmienia - skomentował.

Dla dra Artura Bartoszewicza expose miało dwa wymiary. - Na pewno było bardzo ostrożne i nieprowokujące. Premier odniósł się do problemów, z którymi borykamy się od lat. Bardzo dobrze, że zwrócił uwagę na problem służby zdrowia i środowiska i tym samym zajął się problemami, które ograniczają nasz rozwój - przyznał.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.    

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Krzysztof Mazur (klub Jagielloński), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Andrzej Sadowski (Centrum im. A. Smitha), prof. Michał Kleiber (były prezes Polskiej Akademi Nauk)

Data emisji: 12.12.2017

Godzina emisji: 17.28

abi

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czy o polskich sprawach powinno się dyskutować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 18:58
Donoszenie na Polskę to ostatnio temat licznych sporów. Czy deklarowana ponadpartyjna zgoda w kwestii polityki zagranicznej była jedynie mitem, którym żyliśmy? Czy w ogóle mieliśmy kiedykolwiek do czynienia z solidarnością w obronie dobrego imienia Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planowana rekonstrukcja rządu to wynik starć wewnątrz PiS?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 18:00
Wciąż nie ma odpowiedzi na pytania, kiedy dokładnie czeka nas rekonstrukcja rządu, jak głębokie będą zmiany i dlaczego ma w ogóle do nich dojść. - Jeśli rekonstrukcja miałaby obejmować zmianę na fotelu premiera, personalne scenariusze są dwa: Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Beata Szydło może też pozostać szefową rządu - mówi prowadzący "Debatę Jedynki" Marek Mądrzejewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bartłomiej Biskup: Mateusz Morawiecki nie może być jednocześnie premierem i szefem dwóch resortów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 14:00
- Do zmian w rządzie jeszcze dojdzie. Prawdopodobnie będzie to w styczniu. Ta burza nas jeszcze czeka, ale zobaczymy czy będzie duża czy mała - ocenił w radiowej Jedynce dr Bartłomiej Biskup, ekspert ds. komunikacji i marketingu politycznego.
rozwiń zwiń