X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rekonstrukcja rządu. Głęboka zmiana czy ruch pozorny?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 18:00
W południe poznaliśmy skład nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Zmiany są głębokie i dotyczą kluczowych resortów. Z rządu odeszli Konstanty Radziwiłł (MZ), Jan Szyszko (MŚ), Antoni Macierewicz (MON), Anna Streżyńska (MC) i Witold Waszczykowski (MSZ).
Audio
  • Rekonstrukcja rządu. Głęboka zmiana czy ruch pozorny? (Debata Jedynki)
Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister kultury Piotr Gliński, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezydent Andrzej Duda, minister sportu Witold Bańka i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas uroczystego powołania nowych członków Rady Ministr
Od lewej: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister kultury Piotr Gliński, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezydent Andrzej Duda, minister sportu Witold Bańka i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas uroczystego powołania nowych członków Rady MinistrFoto: PAP/Radek Pietruszka

Resorty zmienili Mariusz Błaszczak (z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na Ministerstwo Obrony Narodowej) oraz Henryk Kowalczyk (dotychczas minister w Kancelarii Premiera, teraz minister środowiska).

Nowymi ministrami zostali: Jacek Czaputowicz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Joachim Brudziński (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), Łukasz Szumowski (Ministerstwo Zdrowia), Jerzy Kwieciński (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - nowy resort), Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - nowy resort), Teresa Czerwińska (Ministerstwo Finansów - nowy resort).

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zostało zamienione na Ministerstwo Infrastruktury, jego szef, Andrzej Adamczyk, pozostał na swoim stanowisku.

- Mogę nazwać premiera Mateusza Morawieckiego kreatorem rozwoju. Przez wiele lat w Polsce brakowało osób, które myślą o rozwoju gospodarki przez pryzmat udziału państwa, a nie odwracania się plecami do obywateli. Za rządów PO sprywatyzowano ok. 300 przedsiębiorstw, zasilając w ten sposób budżet, a i tak podwojono zadłużenie państwa. Rząd PiS nie sprzedał żadnej ze spółek - mówił w "Debacie Jedynki" Konrad Głębocki, poseł PiS. -  Ta rekonstrukcja jest efektem porozumienia między PiS a prezydentem. Siła merytoryczna rządu po rekonstrukcji jest bardzo duża - dodał.

- Większość ministrów, którzy stracili stanowiska to osoby, które opozycja chciała odwołać i wobec których składała wotum nieufności - zauważył Andrzej Czerwiński (PO). Polityk odniósł się również do słów przedmówcy o narastającym zadłużeniu państwa w czasach rządów PO-PSL. - Teraz dług publiczny przekroczył bilion złotych. To, czy Teresa Czerwińska będzie dobrym ministrem finansów, poznamy po tym, jak ograniczany będzie ten dług i w jaki sposób likwidowany będzie deficyt budżetowy - dodał.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) zaapelował z kolei o to, by nie patrzeć na polską scenę polityczną jedynie przez pryzmat dwóch największych partii: PiS-u i PO. - Świat poza tymi dwoma blokami też istnieje i jest dużo ciekawszy, a na pewno bardziej barwny. Rekonstrukcja rządu jest ruchem pozornym, bo przy władzy pozostaje ta sama formacja, więc trudno, by cokolwiek sama sobie odbierała. Nazwiska są istotne, ale głównie dla mediów, bardzo rzadko dla kwestii merytorycznych - argumentował.

Czy zmiana na stanowisku ministra zdrowia może zażegnać kryzys w tym obszarze? Jakie skutki będzie miała dymisja Antoniego Macierewicza? Jak rekonstrukcja rządu wpłynie na stosunki z Unią Europejską? Także o tym dyskutowali uczestnicy "Debaty Jedynki", zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Konrad Głębocki (poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. UE), Andrzej Czerwiński (wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO), Grzegorz Długi (wiceprzewodniczący klubu poselskiego Kukiz'15)

Data emisji: 9.01.2018

Godzina emisji: 17.23

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy składka zdrowotna powinna pójść w górę?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 20:00
Po protestach medyków rząd zapowiada dofinansowanie sektora zdrowia. Pula pieniędzy ma stopniowo rosnąć, by za siedem lat sięgnąć poziomu 6 proc. PKB. Oznacza to wzrost wydatków państwa o 30 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk: decyzje premiera dotyczą spraw organizacyjnych i personalnych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 09:17
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu. - Zostały one wypracowane w ramach konsultacji ze ścisłym kierownictwem politycznym PiS i w porozumieniu z panem prezydentem - powiedział w "Sygnałach Dnia" Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w rządzie. Nowi szefowie MON, MSZ, środowiska i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 16:26
Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rządu. Odwołanego szefa MON Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak; nowym szefem MSZ został Jacek Czaputowicz, w miejsce Witolda Waszczykowskiego. Joachim Brudziński objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji. Prezydent dokonał zmian w rządzie; są nowi szefowie MON, MSZ, środowiska i zdrowia
rozwiń zwiń