X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"W stresie każda komórka ciała odczuwa zagrożenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:00
Co czwarty Polak cierpi na co najmniej jedno zaburzenie psychiczne - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Czołowe miejsce zajmują zaburzenia lękowe i depresje, a ich główną przyczyną jest przewlekły stres.
Audio
  • Jak stres wpływa na nasze zdrowie psychiczne? (Debata Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alphaspirit

- Stres nie jest zjawiskiem psychologicznym, tylko biologicznym przekazanym nam przez miliony pokoleń innych naczelnych. W sytuacji stresu w ciągu sekund dochodzi do mobilizacji układów nerwowego, immunologicznego i hormonalnego - podkreśla prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant ds. psychiatrii. - Wydzielany jest kortyzol, który ma receptory w każdej komórce ciała. W sytuacji stresu każda komórka odczuwa zagrożenie. Nad tą reakcją nie panują nasze płaty czołowe, nasza inteligencja, wiedza. Jeśli ktoś pracuje w ciągłej sytuacji stresowej, to jego organizm przez pięć dni funkcjonuje tak, jakby był w realnej sytuacji zagrożenia - dodaje.

Prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przyznaje, że długotrwały stres wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. - Może to spowodować objawy zaburzeń lękowych i depresyjnych - dodaje.

Od lewej: prowadzący Henryk Szrubarz, prof. Agata Szulc i Antoni Sobolewski Od lewej: prowadzący Henryk Szrubarz, prof. Agata Szulc i Antoni Sobolewski

Antoni Sobolewski ze Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość zauważa, że depresja często pozostaje nieleczona. - Samemu bardzo ciężko ją zdiagnozować. To jest mniej więcej tak, jak z alkoholikiem: "Piłeś? Nie, tylko jedno piwo". Podobnie z depresją: "Wstałeś dziś z łóżka? Nie, ale była taka pogoda, że mi się nie chciało" - wyjaśnia.

Czytaj więcej
zaslepka_4.jpg
"Miej to z głowy"

Czy Polacy wciąż wstydzą się chodzić do psychiatry? Jak dbać o "higienę głowy"? W jaki sposób zbadać swoje zdrowie psychiczne bez wychodzenia z domu? O tym w nagraniu.

11 stycznia w radiowej Jedynce przez cały dzień rozmawialiśmy na temat zdrowia psychicznego w ramach akcji "Miej to z głowy".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Agata Szulc (prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), prof. Piotr Gałecki (krajowy konsultant ds. psychiatrii, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), Antoni Sobolewski (wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość)

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 17.25

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdrowie psychiczne. Zrób test i "Miej to z głowy"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 09:02
Pracownicy służb mundurowych, opieki społecznej, pielęgniarki czy nauczyciele. To zawody najbardziej narażone na stres w pracy, a co za tym idzie, na zaburzenia psychiczne. Długotrwały stres może powodować zaburzenia lękowe, depresje, a nawet prowadzić do śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Psychiatra to lekarz, jak każdy inny"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:06
Wizyta u lekarza psychoterapeuty lub psychiatry jest taką samą wizytą, jak u lekarza każdej innej specjalności.
rozwiń zwiń