"W stresie każda komórka ciała odczuwa zagrożenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:00
Co czwarty Polak cierpi na co najmniej jedno zaburzenie psychiczne - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Czołowe miejsce zajmują zaburzenia lękowe i depresje, a ich główną przyczyną jest przewlekły stres.
Audio
  • Jak stres wpływa na nasze zdrowie psychiczne? (Debata Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alphaspirit

- Stres nie jest zjawiskiem psychologicznym, tylko biologicznym przekazanym nam przez miliony pokoleń innych naczelnych. W sytuacji stresu w ciągu sekund dochodzi do mobilizacji układów nerwowego, immunologicznego i hormonalnego - podkreśla prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant ds. psychiatrii. - Wydzielany jest kortyzol, który ma receptory w każdej komórce ciała. W sytuacji stresu każda komórka odczuwa zagrożenie. Nad tą reakcją nie panują nasze płaty czołowe, nasza inteligencja, wiedza. Jeśli ktoś pracuje w ciągłej sytuacji stresowej, to jego organizm przez pięć dni funkcjonuje tak, jakby był w realnej sytuacji zagrożenia - dodaje.

Prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przyznaje, że długotrwały stres wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. - Może to spowodować objawy zaburzeń lękowych i depresyjnych - dodaje.

Od lewej: prowadzący Henryk Szrubarz, prof. Agata Szulc i Antoni Sobolewski Od lewej: prowadzący Henryk Szrubarz, prof. Agata Szulc i Antoni Sobolewski

Antoni Sobolewski ze Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość zauważa, że depresja często pozostaje nieleczona. - Samemu bardzo ciężko ją zdiagnozować. To jest mniej więcej tak, jak z alkoholikiem: "Piłeś? Nie, tylko jedno piwo". Podobnie z depresją: "Wstałeś dziś z łóżka? Nie, ale była taka pogoda, że mi się nie chciało" - wyjaśnia.

Czytaj więcej
zaslepka_4.jpg
"Miej to z głowy"

Czy Polacy wciąż wstydzą się chodzić do psychiatry? Jak dbać o "higienę głowy"? W jaki sposób zbadać swoje zdrowie psychiczne bez wychodzenia z domu? O tym w nagraniu.

11 stycznia w radiowej Jedynce przez cały dzień rozmawialiśmy na temat zdrowia psychicznego w ramach akcji "Miej to z głowy".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Agata Szulc (prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), prof. Piotr Gałecki (krajowy konsultant ds. psychiatrii, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi), Antoni Sobolewski (wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość)

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 17.25

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdrowie psychiczne. Zrób test i "Miej to z głowy"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 09:02
Pracownicy służb mundurowych, opieki społecznej, pielęgniarki czy nauczyciele. To zawody najbardziej narażone na stres w pracy, a co za tym idzie, na zaburzenia psychiczne. Długotrwały stres może powodować zaburzenia lękowe, depresje, a nawet prowadzić do śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Psychiatra to lekarz, jak każdy inny"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:06
Wizyta u lekarza psychoterapeuty lub psychiatry jest taką samą wizytą, jak u lekarza każdej innej specjalności.
rozwiń zwiń