Jakie są szanse na wykonanie budżetu w 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 18:44
Sejm uchwalił budżet na 2018 rok. Sprawę skomentowali w "Debacie Jedynki" prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Witold Orłowski z Akademii Biznesu i Finansów Vistula. 
Audio
  • Prof. Witold Modzelewski i prof. Witold Orłowski o budżecie na 2018 rok (Debata Jedynki)
Ten budżet jest ostrożniejszy w porównaniu do budżetu w 2017
"Ten budżet jest ostrożniejszy w porównaniu do budżetu w 2017"Foto: PAP/Marcin Obara

Według projektu, dochody państwa wyniosą 355,7 mld zł, a wydatki - 397,2 mld. W projekcie założono deficyt sektora finansów publicznych  w wysokości 2,7 proc. PKB. Czy przyjęty plan jest możliwy do zrealizowania i co to może oznaczać dla przeciętnego Polaka?

- Rzeczywiście. Budżet na rok 2018 wygląda zadowalająco. Nie wydaje mi się, żeby rząd miał jakieś większe problemy z jego realizacją. Są pieniądze na główne programy społeczne rządu, a jednocześnie nie nastąpił żaden duży wzrost podatków. Rząd miał takie plany, ale się z nich wycofał. Deficyt również mieści się w dozwolonych granicach, więc na pierwszy rzut oka wszystko wygląda naprawdę nieźle. Zastanawiam się, czy uda się utrzymać taką dobrą sytuację budżetową w latach kolejnych. To wymaga pewnych działań rządu i myślę, że jest dużym zmartwieniem premiera - powiedział prof. Witold Orłowski.  

- Jestem spokojny o rok 2018. Ten budżet jest ostrożniejszy w porównaniu do budżetu w 2017. Niepokoi mnie brak w prognozie postępu w akcyzie. Jeżeli my się utrzymujemy od trzech lat na tym samym nominalnie poziomie, między 67 a 70 mld zł, to są naprawdę różnice śladowe. Dlaczego nic nie zdarzy się w tym podatku, skoro powinno? Niepokoi mnie też drugi podatek, dochodowy od osób prawnych. Jak wiemy, w tym roku weszły w życie długo zapowiadane działania mające na celu uszczelnienie tego podatku. 3 mld zł to bardzo ostrożny skutek tych uszczelnień - powiedział prof. Witold Modzelewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski), prof. Witold Orłowski (Akademia Biznesu i Finansów Vistula)

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 17.29

abi

 

Czytaj także

Rozwód po polsku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:05
Według danych GUS w 2016 roku spadła liczba rozwodów i wzrosła liczba zawieranych małżeństw. Jest to odwrócenie trendu jaki utrzymywał się przez kolejnych parę lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W stresie każda komórka ciała odczuwa zagrożenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:00
Co czwarty Polak cierpi na co najmniej jedno zaburzenie psychiczne - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Czołowe miejsce zajmują zaburzenia lękowe i depresje, a ich główną przyczyną jest przewlekły stres.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: T jak Tunka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 13:00
Po powstaniu styczniowym duchowni oskarżeni i skazani za wspieranie działań niepodległościowych trafili na Syberie w okolice Irkucka. Ok. 90 kilometrów na wschód od Bajkału u podnóża Gór Sajańskich w trudnodostępnym miejscu władze carskie umieściły polskich księży katolickich.
rozwiń zwiń