Stosunki militarne i gospodarcze Polski z USA

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 19:15
Prezydent Andrzej Duda pojechał do Nowego Jorku na spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Niemal w tym samym czasie minister obrony Mariusz Błaszczak zakończył w Waszyngtonie rozmowy w sprawie zakupu amerykańskich Patriotów.
Audio
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (P) podczas Debaty wysokiego szczebla poświęconej środkom budowy zaufania w obszarze nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia 18.01 w siedzibie ONZ w Nowym Jorku
Prezydent RP Andrzej Duda (L) i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (P) podczas "Debaty wysokiego szczebla poświęconej środkom budowy zaufania w obszarze nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia" 18.01 w siedzibie ONZ w Nowym Jorku Foto: PAP/Jacek Turczyk

To część zapowiadanej pod koniec roku ofensywy dyplomatycznej zarówno na forum europejskim, głównie Unii Europejskiej, jaki i transatlantyckim.

Prezydent podczas briefingu prasowego podkreślił, że niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ stwarza okazję prowadzenia "globalnej polityki międzynarodowej". - Aby Polska była w tej wielkiej, światowej polityce jeszcze bardziej obecna. Jest to dla nas okazja wyjątkowa" - dodał. Andrzej Duda zapewnił, że polskie władze będą czyniły wysiłki, by budować pozycję Polski w świecie poprzez konstruktywną postawę i aktywną pracę w RB ONZ. Prezydentowi towarzyszy szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Polska od lat usilnie zabiega o status najlepszego sojusznika USA w naszej części Europy. Był nawet czas, że uważano nasz kraj za przysłowiowego amerykańskiego konia trojańskiego w Unii Europejskiej. Jak jest teraz? Co łączy USA i Polskę? Jaki jest militarny i gospodarczy wymiar naszych relacji? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie), Michał Baranowski (German Marshall Fund), Witold Jurasz (Ośrodek Analiz Strategicznych)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 17.26

ag 

Czytaj także

Prezydent w USA: nie ma godności państwo, które nie czci swoich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 06:46
Honorując i czcząc Żołnierzy Wyklętych Polska odzyskuje godność – podkreślił Andrzej Duda odsłaniając na cmentarzu w amerykańskim Doylestown pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wizyta prezydenta w USA to wzmocnienie naszego bezpieczeństwa”

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 22:44
Prezydent Andrzej Duda poleciał do Nowego Jorku, gdzie po południu polskiego czasu weźmie udział w debacie w ONZ na temat broni masowego rażenia. To właśnie rozmowy w ONZ są głównym celem kilkunastogodzinnej wizyty polskiej delegacji w Nowym Jorku. Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: agresywne zdolności to naruszanie norm międzynarodowych

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 20:40
Polska apeluje w ONZ o przestrzeganie prawa międzynarodowego. Mówił o tym w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda. Bierze on udział w debacie poświęconej broni masowego rażenia. To pierwsze wystąpienie prezydenta na forum ONZ od czasu, gdy Polska stała się niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń