Jeden procent. Warto przekazywać czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 19:26
Z możliwości przekazania jednego proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w 2017 roku skorzystała ponad połowa uprawnionych osób. Czy obywatele korzystają z tego przywileju tak jak w założeniu powinni? O tym debatowali Paweł Kubicki z SGH i Filip Gołębiewski z UMK.
Audio
  • Jeden proc. Warto przekazywać czy nie? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SARAVOOT LENG-IAM/Shutterstock

Paweł Kubicki powiedział, że często wspieramy nie tylko organizacje, które najbardziej tego wsparcia potrzebują, ale te, które potrafią się najlepiej zareklamować.  

- Zgodnie z ideą podatnik miał znaleźć w swoim otoczeniu organizację, która pomaga innym, przekazać jej jeden proc. oraz być z nią lepiej związanym, śledzić jej działania i przez to lepiej się angażować. Teraz możemy zdecydowanie powiedzieć, że część środków jest przekazywana na subkonta indywidualne, przede wszystkim dzieci z niepełnosprawnościami, ale także subkonta poszczególnych szkół. Pieniądze trafiają wtedy do najbardziej potrzebujących, ale też i do tych, którzy potrafią się najlepiej zareklamować i dotrzeć do respondenta - powiedział dr Paweł Kubicki.

Filip Gołębiewski doprecyzował, że sposób dotarcia do potencjalnych osób, które przekazują jeden proc. podatku dla danych organizacji jest kluczowy.

- Niektóre organizacje i stowarzyszenia mają dużo większy dostęp do kanałów komunikacyjnych. Idea społeczeństwa obywatelskiego zakłada dużą świadomość obywateli, którzy analizują, na jakie działania przekazać te środki publiczne. W założeniu powinien przekazać te pieniądze organizacji, która według niego jest najbardziej pożyteczna. Natomiast w praktyce jest tak, że najczęściej wpłaca na tę, która dotrze do niego za pośrednictwem jakiegoś kanału, np., telewizji - stwierdził Filip Gołębiewski.   

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: dr Paweł Kubicki (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Filip Gołębiewski (socjolog i działacz organizacji pozarządowych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 19.01.2018

Godzina emisji: 17.29

abi

 

 

Czytaj także

"Objawy raka płuca pojawiają się relatywnie późno. Kaszel palacza nie dziwi, nie nie pokoi". A powinien

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 13:45
- Kaszel palacza to najczęstszy objaw raka płuca. Jeżeli występuje to zachęcam, by palący papierosy poddawał się kontroli lekarskiej przynajmniej raz w roku - przestrzegała w radiowej Jedynce Joanna Chrostowska-Wynimko, wspołautorka "Strategii Walki z Rakiem Płuca" z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: U jak ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 17:27
Jest rok 1940. Z sowieckiego obozu na Syberii ucieka siedmiu skazańców, pracujących przy wyrębie tajgi. Osadzeni w łagrze ok. 650 kilometrów od Koła Podbiegunowego wiedzą, że nie doczekają końca kary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: liczę, że rozmowy z lekarzami rezydentami pójdą w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 08:08
- Jestem przekonany, że dobra wola w kwestii osiągnięcia kompromisu, jest po obu stronach - powiedział przed pierwszą rozmową z lekarzami minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
rozwiń zwiń