Po co zwołuje się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 18:48
W tym roku to już 48. odsłona tej politycznej i ekonomicznej imprezy z elementami showbiznesu. Do Szwajcarii zjechali niemal wszyscy wielcy tego świata, w tym mocna reprezentacja Polski. Nasz kraj reprezentują para prezydencka i premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Po co zwołuje się forum ekonomiczne w Davos (Debata w Jedynce)
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Politycy chcą tam jeździć, uznają, że to jest przestrzeń, w której mogą wymienić swoje myśli - mówi Michał Baranowski z GMF. Podkreśla, że Davos jest miejscem, gdzie wyrabia się globalna opinia o tym, co tak naprawdę się dzieje, w tym opinia na temat konkretnych krajów, na przykład Polski.

Artur Bartoszewicz  z SGH zwraca uwagę, że nie ma przymusu bycia w Davos. Często właśnie w proteście, jacyś politycy nie przyjeżdżali. Ale warto tam być, bo jest to miejsce do prezentacji poglądów wielkich korporacji. - Przykładem jest spotkanie polskiego prezydenta i premiera z szefem Google - mówi.

Ekonomista Marek Zuber wskazuje, że w szwajcarskim kurorcie spotyka się stosunkowo wąskie grono z największych koncernów. Trudno więc mówić, że są to przedstawiciele biznesów, które tworzą gospodarki krajowe. - Dzisiaj Niemcy stoją małymi i średnimi firmami rodzinnymi, ale nie ma tam przedstawicieli niemieckich firm rodzinnych - daje przykład.

Jaki wpływ mają rozmowy w Davos w luksusowym otoczeniu na realną politykę i gospodarkę, na kierunek zmian na świecie? Co z nich wynika i do czego są potrzebne? Czego dotyczył artykuł o Polsce zamieszczony w bezpłatnym egzemplarzu "The Wall Street Journal", rozdawanym uczestnikom forum? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Michał Baranowski (The German Marshall Fund of the United States), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Marek Zuber (ekonomista doradca rynków finansowych)

Data emisji: 2401.2018

Godzina emisji: 17.25

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. "To jest trochę targ próżności"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 20:00
Porównanie do "tańczącego kongresu" z 1814 i 1815 roku nie jest kompletnie nieuprawnione - powiedział w audycji "Więcej świata" o zaczynającym się w Davos spotkaniu liderów dr Piotr Bodył Szymala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: jesteśmy w Davos po to, żeby realizować polskie interesy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:33
- My tutaj jesteśmy po to, żeby promować Polskę i realizować polskie interesy – powiedział w magazynie "W samo południe", w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Davos, prezydent Andrzej Duda. 
rozwiń zwiń