X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego w Polsce odrodził się neonazim?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 19:22
W kwietniu ubiegłego roku grupa ludzi w lesie pod Wodzisławiem Śląskim skupionych w stowarzyszeniu Duma i Niepodległość, ubranych w hitlerowskie mundury, zorganizowała obchody 128 urodzin Adolfa Hitlera.
Audio
  • Czy neonazizm i nacjonalizm odradzają się w Polsce? (Debata Jedynki)
Wystąpienie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego podczas posiedzenia Sejmu
Wystąpienie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego podczas posiedzenia Sejmu Foto: PAP/Paweł Supernak

Były flagi ze swastykami, tort w kolorach flagi III Rzeszy, ołtarzyk ku czci fuerera oraz nasączona podpałką do grilla drewniana swastyka, którą spalono. Były toasty za Hitlera i ukochaną ojczyznę Polskę. Wszystko to nagrali ukrytą kamerą dziennikarze TVN, a stacja wyemitowała materiał w sobotę (20.01.2018).

Politycy zaczęli przerzucać się oskarżeniami o wprowadzanie nacjonalistów na salony. Prokuratura i ABW przystąpiły do działań, a pierwsze zatrzymania nastąpiły już w 48 godzin po emisji reportażu. W czwartek (25.01) Joachim Brudziński przedstawił w Sejmie "Informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość".

Socjolog Henryk Domański zwraca uwagę na efekt pokoleniowy. - Jest już tak dawno od zakończenia wojny, że pojawiło się pokolenie, dla którego wojenne doświadczenia dziadków nic nie znaczą - mówi. Zwraca uwagę, że są też ewidentne błędy edukacyjne.

Piotr Szumlewicz przypomina, że w przedwojennej Polsce nacjonalizm i antysemityzm był rozpowszechniony w społeczeństwie. Antysemickie wystąpienia były w czasie wojny, czego przykładem była Brygada Świętokrzyska. - Również w PRL od lat 50-tych pojawiały się na szczytach władzy deklaracje antysemickie. Rok 1968 to nie była tylko deklaracja władzy, ale miała szeroki odzew wśród społeczeństwa - mówi. Zwrócił uwagę, że od 2011 roku na marszach niepodległości nawołuje się, według niego, do zabijania ludzi.

Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego podkreśla, że trzeba rozróżnić dwie rzeczy. Jedno zjawisko to neonazizm, które według niego jest marginalne. - Druga warstwa tej debaty, która wyraźnie wyszła w wypowiedziach pana Szumlewicza to jest używanie pojedynczych przypadków, czy marginalnych środowisk neonazistowskich do walki ideologicznej - mówi były poseł.

Jak to możliwe, że w kraju tak dotkniętym totalitaryzmami z zachodu i wschodu można było, wbrew prawu, propagować idee nazistowskie i komunistyczne? Co należy zmienić, aby do tego nie dochodziło? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog z PAN), Piotr Szumlewicz (polityk, związkowiec, ekspert i przewodniczący warszawskich struktur OPZZ, publicysta kwartalnika "Bez dogmatu" i portalu lewica.pl), Krzysztof Bosak (poseł sejmu V kadencji, wiceprezes Ruchu Narodowego)

Data emisji: 25.01.2018

Godzina emisji: 17.25

ag/mzTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żeby pamiętać" – reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:30
Czy można zmienić swoje poglądy o sto osiemdziesiąt stopni? Historia bohatera reportażu pokazuje, że tak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA Joachim Brudziński: zero tolerancji dla takich zachowań

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 13:30
- W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach, w Niemczech maszerują przez centrum Berlina - mówił minister SWiA Joachim Brudziński odnosząc się do rzekomo narastającej w Polsce fali nazizmu. Posłowie wysłuchali jego informacji na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„To niewiarygodne, że znajdują się Polacy gloryfikujący Hitlera”

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:06
– To niewiarygodne, że po tym, co Polskę spotkało ze strony Hitlera i nazistów, znajdują się Polacy, którzy gloryfikują przywódcę III Rzeszy, wracają do używanych przez niego haseł – mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog. W Sejmie odbyła się debata po informacji szefa MSWiA na temat organizacji ekstremistycznych działających w Polsce, w tym „Dumy i Nowoczesności”.
rozwiń zwiń