Co roku na raka umiera miasto wielkości Legnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:00
Co roku nowotwory są przyczyną śmierci ok. stu tysięcy Polaków. Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący walki z nowotworami. Według raportu, "każdego roku Polska z powodu nowotworów traci miasto wielkości Legnicy".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Artush

Polska mimo stałego wzrostu wydatków na onkologię ma jedne z najgorszych wskaźników, jeśli chodzi o wyniki leczenia raka. W Polsce leczy się raka znacznie mniej skutecznie niż w innych krajach UE. Choć liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w Europie, to umieralność - dużo wyższa. A już za siedem lat, jak wynika z dokumentu, to nowotwory będą główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

W leczeniu nowotworów Polska musi gonić większość państw UE. Jak alarmuje NIK, sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Tymczasem placówki zajmujące się leczeniem raka są rozproszone, a ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów jest zbyt mało. Niewystarczające są też zasoby kadrowe lekarzy i sprzętu do radioterapii, który w dodatku coraz bardziej się starzeje. Z raportu wynika, że w naszym kraju na 100 tys. mieszkańców przypada 2,3 lekarzy onkologów i zaledwie "pół" onkologa dziecięcego.

Z raportu wynika też, że Polak chorujący na raka mają ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii oraz terapii. Eksperci zwracają uwagę, że ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, nie jest w ogóle refundowana w Polsce.

W Polsce najniebezpieczniejszy jest rak płuc i jelita grubego. Wśród kobiet najwięcej zgonów wywołuje nowotwór piersi i szyjki macicy, a wśród mężczyzn: rak płuc i prostaty. W niedzielę 4 lutego już po raz 18. w będzie obchodzony Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Co zrobić, by sytuacja się poprawiła? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: prof. Jan Walewski (dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie) i dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 17.29

ag

Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak nerki - objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 19:30
W Polsce odnotowuje się rocznie ok. 1,5 tys. zachorowań na raka nerki u mężczyzn i ok. 900 u kobiet. Rak nerki nie daje wyraźnych objawów i nie boli. Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinien być krwiomocz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diagnoza: rak. Jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 21:00
Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Lekarze apelują o zapewnienie chorym równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia.
rozwiń zwiń