X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co roku na raka umiera miasto wielkości Legnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:00
Co roku nowotwory są przyczyną śmierci ok. stu tysięcy Polaków. Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący walki z nowotworami. Według raportu, "każdego roku Polska z powodu nowotworów traci miasto wielkości Legnicy".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Artush

Polska mimo stałego wzrostu wydatków na onkologię ma jedne z najgorszych wskaźników, jeśli chodzi o wyniki leczenia raka. W Polsce leczy się raka znacznie mniej skutecznie niż w innych krajach UE. Choć liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w Europie, to umieralność - dużo wyższa. A już za siedem lat, jak wynika z dokumentu, to nowotwory będą główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

W leczeniu nowotworów Polska musi gonić większość państw UE. Jak alarmuje NIK, sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Tymczasem placówki zajmujące się leczeniem raka są rozproszone, a ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów jest zbyt mało. Niewystarczające są też zasoby kadrowe lekarzy i sprzętu do radioterapii, który w dodatku coraz bardziej się starzeje. Z raportu wynika, że w naszym kraju na 100 tys. mieszkańców przypada 2,3 lekarzy onkologów i zaledwie "pół" onkologa dziecięcego.

Z raportu wynika też, że Polak chorujący na raka mają ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii oraz terapii. Eksperci zwracają uwagę, że ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, nie jest w ogóle refundowana w Polsce.

W Polsce najniebezpieczniejszy jest rak płuc i jelita grubego. Wśród kobiet najwięcej zgonów wywołuje nowotwór piersi i szyjki macicy, a wśród mężczyzn: rak płuc i prostaty. W niedzielę 4 lutego już po raz 18. w będzie obchodzony Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Co zrobić, by sytuacja się poprawiła? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: prof. Jan Walewski (dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie) i dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 17.29

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak nerki - objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 19:30
W Polsce odnotowuje się rocznie ok. 1,5 tys. zachorowań na raka nerki u mężczyzn i ok. 900 u kobiet. Rak nerki nie daje wyraźnych objawów i nie boli. Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinien być krwiomocz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diagnoza: rak. Jak sobie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 21:00
Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Lekarze apelują o zapewnienie chorym równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia.
rozwiń zwiń