Relacje polsko-ukraińskie po nowelizacji ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 19:29
Prezydent Andrzej Duda podpisał (6.02) nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadzającą kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowe prawo przewiduje odpowiedzialność karną do trzech lat także za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów. 
Audio
  • Przyszłość polsko-ukraińskich relacji (Debata w Jedynce)
  • Relacja Pawła Buszki z Kijowa o ukraińskiej reakcji na nowelizację ustawy o IPN (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kozirsky / Shutterstock.com

Prezydent jednocześnie podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji w tzw. trybie następczym do TK. Chodzi o zbadanie jej pod kątem zapewnienia wolności słowa.

Nowelizacja ustawy o IPN wywołała zadrażnienia na linii Polska - Izrael. Również nad Dnieprem wywołuje szereg kontrowersji.
Ustawa została skrytykowana przez ukraińskie władze, w tym prezydenta Poroszenkę. Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła specjalne oświadczenie, a ukraiński IPN ogłosił, że ukraińscy historycy nie są w Polsce bezpieczni.

Grzegorz Długi z ruchu Kukiz’15, który zabiegał o taki zapis tłumaczy, że nie można dopuścić, aby ofiara tysięcy polskich obywateli wymordowanych na Ukrainie i we wschodniej Małopolsce poszła na marne. - Nie możemy dopuścić, żeby ludzie nieuświadomieni, a często ze złej woli promowali Banderę - wyjaśnia. Ruch jest też przeciwny budowaniu Banderze i UPA pomników, także w Polsce. Zaznacza, że nikt nie chce obwiniać narodu ukraińskiego jako całości. - Chodzi o nacjonalizm ukraiński - precyzuje.

Jacek Żalek (poseł PiS) w postępowaniu Ukraińców, ale też Litwinów widzi w niedojrzałości. - Myślenie o tożsamości ma wyłącznie korzenie etniczne - wskazuje. Dodaje, że unia z Litwą mogłaby być przedstawiana jako wzór dla obecnej Europy, bo właśnie obecnie Europa czegoś takiego dokonuje. Zauważa, że spoiwem łączącym młode narody jest właśnie nacjonalizm.

Tomasz Lenz (PO) zwraca uwagę, że lista win po obu stronach jest długa. Był mord na Wołyniu, ale były też akcje polskiego wojska pacyfikującego ukraińskie wsie. - Pytanie, czy patrząc wstecz można budować politykę na przyszłość. Nie potrafimy zbudować sobie relacji, które balansują miedzy naszą prawdą, a ich prawdą - podkreśla.

Paweł Bejda (PSL) zauważa, że nie można szukać prawdy gdzieś po środku. - Prawda jest jedna - wskazuje. Podkreśla, że w nowelizacji mówi się o ukraińskich nacjonalistach, a nie o narodzie ukraińskim. Przypomina, że Bandera i OUN dokonała zamachu na polskiego przedwojennego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, za co został skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. A obecnie Polska jest - jego zdaniem - najpoważniejszym sojusznikiem Ukrainy.

Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jacek Żalek (wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PiS), Tomasz Lenz (PO, wiceprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego), Grzegorz Długi (wiceprzewodniczący klubu Kukiz’15), Paweł Bejda (poseł PSL)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 17.19

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament Ukrainy potępia nowelizację ustawę o IPN. Jest apel do polskich władz

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 14:02
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zaapelowała do prezydenta Polski Andrzeja Dudy i obu izb polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne reakcje po decyzji prezydenta w sprawie ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 19:07
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisze nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jednocześnie głowa państwa podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji w tzw. trybie następczym do TK. Chodzi o zbadanie jej pod kątem zapewnienia wolności słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN: ze zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 17:40
Ze zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie ukraińskiego IPN o braku możliwości kontynuowania prac Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków w jego dotychczasowym formacie - oświadczył w środę polski Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń