Czy Polska wygra walkę ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 19:00
Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała unijne prawo dotyczące jakości powietrza, przekraczając dopuszczalne wartości stężenia pyłu. Jeśli nie będzie poprawy, Komisja Europejska będzie wnioskować o kary. Co roku z powodu smogu umiera w naszym kraju 40-50 tys. ludzi.
Audio
  • Czy Polska wygra walkę ze smogiem? (Debata Jedynki)
Warszawa spowita smogiem
Warszawa spowita smogiemFoto: Shutterstock/Mateusz Skoneczny

Każdego roku ilość i źródła pyłów monitoruje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. - Około 50-53 proc. pyłów zawieszonych w Polsce produkowanych jest przez gospodarstwa domowe. Sektor transportowy to ok 10 proc., tyle samo przemysł czy energetyka - wyjaśnia  Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Mamy ok. 3 mln zasypowych kotłów na węgiel, tzw. kopciuchów, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych i w których spalane są śmieci lub węgiel bardzo złej jakości - mówi. Przyznaje jednocześnie, że być może trzeba by się było zastanowić nad tym, czy tak szerokie zastosowanie węgla ma sens.

Dr Grzegorz Dziubanek z Uniwersytetu Medycznego podkreśla natomiast, że badania naukowe pokazują bardzo silny związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a wzrostem liczby zgonów oraz chorób układu krążenia i oddechowego, m.in. raka płuc. - Nasz kraj jest czerwoną plamą na tle innych państw europejskich, a jednocześnie możemy zauważyć dość duże różnice we wskaźnikach stanu zdrowia w naszym kraju i państwach znajdujących się na zachód od nas - argumentuje.

Polski rząd zapowiada walkę ze smogiem, ale jednocześnie zaznacza, że zakończy się ona dopiero w 2027 roku.

- Nie możemy tak długo czekać i nie trzeba tak długo czekać. Trybunał Sprawiedliwości w swoim wyroku uznał, że dotychczasowe działania władz Polski są niewystarczające, nieskuteczne i opieszałe. Analiza sytuacji w Polsce trwała przez kilka lat, cała procedura zaczęła się w 2009 roku - przekonuje Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji CientEarth.

Dlaczego Trybunał Konstytucyjny uznał działania Polski za nieefektywne? Jakie zmiany prawne mogłyby poprawić sytuację?

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: Agnieszka Warso-Buchanan (Fundacja CientEarth), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy), dr Grzegorz Dziubanek (kierownik Zakładu Środowiskowych Czynników Ryzyka Zdrowia z Katedry Zdrowia Środowiskowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (PR Katowice)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 17.26

mg/kul

Czytaj także

Smog. Za PRL-u było gorzej?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 15:26
Tak mówią ci, którzy bagatelizują coraz częstsze informacje o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza. A z powodu smogu rocznie umiera w Polsce ponad 40 tysięcy ludzi. To tyle, ile mieszka np. w Ciechanowie.
rozwiń zwiń