Studenci w pracy. Debata o reformie 2.0 i kampanii NZS i NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 19:39
Tematem "Debaty" jest ogłoszona przez wicepremiera Gowina reforma szkolnictwa wyższego, ale przede wszystkim kampania społeczna NZS i NSZZ "Solidarność", zatytułowana "Studenckie prace". Kampania dotyczy wynagrodzeń studentów.
Audio
  • Czy praktyki studenckie powinny być płatne? (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz / Shutterstock

Mateusz Saniewski zwraca uwagę na dążenie studentów do niezależności. - Myślę, że studenci coraz bardziej chcą być niezależni, a w dzisiejszych czasach bez finansów trudno o niezależność. Jest zapotrzebowanie na pracowników, studenci też chcą zdobywać doświadczenie nie tylko w czysto teoretyczny sposób - mówi.  

Mateusz Szymański zwraca uwagę na relacje student - pracodawca, często bardzo niekorzystne dla młodych. - Nie chce mówić, że wykorzystywanie pracy studentów to powszechne zjawisko, ale chcę zwrócić uwagę, że borykamy się z pewną barierą mentalną. Pokażę to na przykładzie tytułu z gazety z października 2016 roku: "Praktyka absolwencka to dobry i uproszczony sposób krótkoterminowego pozyskania wykonawcy nieskomplikowanych zadań w firmie". To znaczy, że za praktykę można nie płacić. O tej mentalności chcielibyśmy porozmawiać ze studentami - uważa.  

Jakub Gontarek prosi, aby w planowanych rozmowach ze studentami wysłuchiwane były też racje pracodawców. - Praca jest wartością, którą każdy pracodawca powinien szanować. Pracownik powinien być wynagradzany za swoją pracę, którą wykonuje. Chcielibyśmy, żeby były wysłuchiwane dwie strony, czyli zarówno pokazywane dobre praktyki, jak i piętnowane te złe.  

Jak młodzi oceniają reformę Jarosława Gowina? Co ich zdaniem jest warte zmiany, a co pominięto? Czy pochwalają pomysł egzaminów na studia? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Jakub Gontarek (Konfederacja Lewiatan), Mateusz Szymański (NSZZ "Solidarność"), Mateusz Saniewski (NZS)

Data emisji: 27.02.2018

Godzina emisji: 17.24

abi

Czytaj także

Czy Mieszkanie Plus rozwiąże problemy mieszkaniowe młodych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 18:37
- Statystyki nie są korzystne dla młodych. 45 proc. osób w wieku 25-34 lata mieszka wciąż z rodzicami - wskazał w radiowej Jedynce przewodniczący Komisji Młodych OPZZ Maciej Łapski.
rozwiń zwiń