Na jaką skalę Polska jest infiltrowana przez obce wywiady?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 18:55
W Wielkiej Brytanii były agent działający w Rosji jest w stanie krytycznym po kontakcie z niezidentyfikowana substancją. To wręcz niemal bliźniaczy przypadek do Aleksandra Litwinienki, również rosyjskiego odwróconego szpiega, który przez Rosjan został otruty. Te przypadki skłaniają do zastanowienia się, jak jest w Polsce? Czy w naszym kraju ktoś łapie rosyjskich agentów?
Audio
  • Jak działają służby wywiadu i kontrwywiadu w Polsce? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Po 1990 roku w Polsce nie mieliśmy spektakularnego zatrzymania rosyjskiego szpiega. Może to świadczyć, że takich zagrożeń nie było, albo o nich nie informowano. Inna sprawa, że - zdaniem uczestników debaty w Jedynce - tematy wywiadu i kontrwywiadu nie cieszą się zainteresowaniem dziennikarzy i rzadko przebijają się do opinii publicznej.

Rozmówcy zwracali też uwagę, że służby wywiadu i kontrwywiadu często zajmują się zadaniami, które powinny wykonywać policja i służby skarbowe, choćby wyłudzeniami VAT-u. Podkreślano, że za stan bezpieczeństwa odpowiadają politycy i rząd, bo to politycy decydują o tym, jakie działania służby powinny podejmować.

Czy służby zachowały się odpowiednio wobec oskarżeń, że Antoni Macierewicz jest w orbicie wpływów rosyjskiej agentury? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: pułkownik Grzegorz Małecki (były szef Agencji Wywiadu, obecnie konsultant), major Bartosz Orlicz-Rabiega (emerytowany oficer Agencji Wywiadu), Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa),  Przemysław Wojciechowski (dziennikarz zajmujący się tematyką wywiadu i kontrwywiadu)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 17.23

ag


Czytaj także

Generał ABW: rosyjskie służby poszerzają swoją działalność

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 13:03
W 2014 roku "na wysokim poziomie" utrzymywała się aktywność rosyjskich służb wywiadowczych dotycząca Polski - wynika z raportu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według autorów opracowania chodziło głównie o dyskredytację stanowiska Polski i innych członków NATO w sprawie kryzysu ukraińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Czarzasty: w naszym kraju nie ma w tej chwili zasad

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 08:20
- W naszym kraju nie ma w tej chwili zasad. Gdy się patrzy na Trybunał Konstytucyjny to wiemy, w której sprawie jaki będzie wyrok. Wystarczy spytać jaka partia nominowała sędziego. Czy to jest normalne? Politycy w sprawie tragedii smoleńskiej zaczynają zachowywać się jak piloci, piloci jak politycy. To absurd – powiedział w audycji 24 Pytania przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Gość odniósł się także do komisji śledczej ws. Amber Gold i lewicy.
rozwiń zwiń