Sposoby zastraszania dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 19:56
Zabójstawa dziennikarzy w Rosji, na Ukrainie, ostatnio na Słowacji. Wydawałby się, że morderstwa i zastraszanie nie dotyczy Polski. Ale u nas również były takie przypadki.
Audio
Masowe protesty na Słowacji po zamordowaniu dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerki
Masowe protesty na Słowacji po zamordowaniu dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerkiFoto: PAP?EPA/CHRISTIAN BRUNA

Vladimir Petrilak, znawca problemów Słowacji, zwraca uwagę, że na razie nic nie wiadomo o kulisach morderstwa słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki. - Policja, oględnie mówiąc, wprowadzała opinię publiczną lekko w błąd podając różne sensacyjne, a niepotwierdzone wiadomości - mówi publicysta. Jego zdaniem, wersja o udziale mafii kalabryjskiej w morderstwie nie utrzymuje się, a siedmiu Włochów, zatrzymanych w świetle kamer policja po cichu wypuściła, bo nie miała żadnych dowodów ich przestępczej działalności. Przyznaje, że na Słowacji były przypadki zaginięcia dziennikarzy.

Krzysztof M. Kaźmierczak zwraca uwagę, że z podobnych powodów jak Kuciak został zamordowany dziennikarz śledczy Jarosław Ziętara z Poznania. Podkreśla, że przez 26 lat nie było prowadzone w tej sprawie żadne wiarygodne śledztwo. Jest wiele poszlak, ale brak dowodów, ponieważ nie znaleziono ciała Ziętary. - Jarosław Ziętara przez prawie rok prowadził żmudne śledztwo dziennikarskie, w którym zdobywanie informacji było obarczone ryzykiem, ponieważ dotyczyło afery spirytusowej Bis, czyli przemytu z Niemiec do Polski dużych ilości spirytusu - przypomina. Dziennikarz ustalił powiązania, w tym z ludźmi ówczesnej władzy, ale nikt nie był zainteresowany publikacją, aż wreszcie go porwano, torturowano i zamordowano. Gość Jedynki ma nadzieję, że śledztwo w tej sprawie wreszcie zostanie zakończone.

Jolanta Hajdasz szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy podkreśla, że niezbyt często spotyka się z informacjami o naciskach na ludzi mediów. Ale jej zdaniem, istnieje wiele form zastraszania dziennikarzy w celu powstrzymania ich przed publikacją, bądź zajmowaniem się różnymi sprawami. - Pierwszy sposób, to pozbawianie dziennikarzy pracy, dochodów, jakiejkolwiek stabilności  - mówi.

Jakie może być podłoże polityczne zamordowania Jana Kuciaka i Jarosława Ziętary? Jak można wpływać na wydawnictwa w celu zniechęcenia ich do publikacji pewnych spraw? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Jolanta Hajdasz (szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy i wiceszefowa SDP), publicysta Vladimir Petrilak (znawca problemów Słowacji), Krzysztof M. Kaźmierczak (dziennikarz śledczy)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 17.26

ag/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dymisja premiera Słowacji. "Nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:11
- To ciekawa sytuacja, nowy rząd będzie bazował na starej umowie koalicyjnej. Na czele rządu ma stanąć obecny wicepremier ds. inwestycji Peter Pellegrini, zastępca Fico w partii SMER - mówił na antenie radiowej Jedynki Adrian Bąk, specjalny wysłannik Polskiego Radia na Słowację. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

To tu zginął Jan Kuciak. Dziennikarz portalu PolskieRadio.pl w miejscowości Velka Macza

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 16:53
Dziennikarz portalu PolskieRadio.pl, odwiedził miejscowość, w której został zamordowany słowacki dziennikarz Jan Kuciak. Jakie nastroje panują w tej małej społeczności? Czy mieszkańcy wierzą w ujęcie winnych tej zbrodni? Kogo się boją? Zapraszamy do obejrzenia materiału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące Słowaków na ulicach. Żądają przedterminowych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 19:35
Mimo dymisji premiera Roberta Fico, w Bratysławie i innych słowackich miastach odbywają się antyrządowe protesty. Przeciwnicy rządzącej koalicji chcą przedterminowych wyborów parlamentarnych oraz niezależnego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerki. 
rozwiń zwiń