X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak podwyższyć świadczenia emerytalne?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 18:40
Marzec to dla emerytów ważny miesiąc, gdyż w marcu są waloryzowane emerytury. W tym roku ta waloryzacja była bardzo korzystna, choć pewnie nie dla wszystkich satysfakcjonująca. O doli emerytów w "Srebrnej debacie Jedynki".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

Elżbieta Ostrowska ze związku emerytów uważa, że emerytom w Polsce żyje się trudno. - To jest kwestia wysokości świadczeń emerytalnych, które nie zaspokajają często elementarnych i podstawowych potrzeb osób starszych - mówi. Przytacza dane, z których wynika, że średnia emerytura brutto to ok. 2 tysięcy złotych, więc na rękę ok. 1400 złotych. - Dwie trzecie emerytów ma świadczenia niższe niż ta średnia i dostaje 800-900 złotych - zwraca uwagę. Więc ludzie zadają pytania: jak żyć. Związek jest za tym, żeby waloryzacja była ściślej powiązana ze wzrostem płac. A może rozważyć zniesienie opodatkowania świadczeń?

Paweł Wojciechowski z ZUS wyjaśnia, że zwiększenie wysokości świadczeń nie zależy od ZUS. O podwyżkach decydują politycy. Podkreśla, że zasada dotycząca systemu świadczeń powinna być taka sama dla wszystkich. Więc nie jest możliwe przyznanie zwiększonego świadczenia np. osobom samotnym. - Waloryzacja emerytur ma chronić świadczenia przed utratą wartości z uwagi na inflację - przypomina.

Grzegorz Baczewski jest zdania, że zamiast rozważać ewentualne zniesienie opodatkowania emerytur należy rozważyć inne rozwiązania. - Najlepszym byłoby powiązanie kwoty wolnej od podatku z realnym kosztem utrzymania - mówi ekspert. Wskazuje, że kwota wolna w Polsce jest bardzo niska.

A jakie będą świadczenia za kilka, czy kilkanaście lat? Czy pomysł Pracowniczych Planów Kapitałowych jest rozwiązaniem problemu niskich emerytur? Posłuchaj nagrania całej debaty. Następna "Srebrna debata Jedynki" 11 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: dr Elżbieta Ostrowska (prezes Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), dr Paweł Wojciechowski (główny ekonomista ZUS), dr Grzegorz Baczewski (członek Rady Nadzorczej ZUS i ekspert Konfederacji Lewiatan)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 17.26

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeba żyć i pamiętać, że 60 lat to dopiero początek"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 13:32
Biega, tańczy, recytuje. To ostatnie może nie jest jej powołaniem, ale tylko dlatego, że nie wiąże się z ruchem. Gościem "Czasu pogody" była Barbara Tukendorf, promująca aktywny tryb życia po 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiPS podało wskaźniki dotyczące rent i emerytur. "Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:29
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wskaźniki waloryzacji rent i emerytur na ten rok. Najniższa emerytura wzrośnie o 29 złotych i 80 groszy, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - o około 67 złotych i 28 groszy. Tak wysokiej waloryzacji nie było od 5 lat - pisze ministerstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość to stan umysłu a nie ciała

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:48
Seniorzy nie nadążą za młodymi, już kiedyś byli młodzi, ale wiek to nie tylko przeżyte lata. To także samopoczucie. Tak jak 65-latek może czuć się młodo, a 35-latek już staro. Każdy więc ma tyle lat, na ile się czuje.
rozwiń zwiń