Jak podwyższyć świadczenia emerytalne?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 18:40
Marzec to dla emerytów ważny miesiąc, gdyż w marcu są waloryzowane emerytury. W tym roku ta waloryzacja była bardzo korzystna, choć pewnie nie dla wszystkich satysfakcjonująca. O doli emerytów w "Srebrnej debacie Jedynki".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Latacha/Shutterstock.com

Elżbieta Ostrowska ze związku emerytów uważa, że emerytom w Polsce żyje się trudno. - To jest kwestia wysokości świadczeń emerytalnych, które nie zaspokajają często elementarnych i podstawowych potrzeb osób starszych - mówi. Przytacza dane, z których wynika, że średnia emerytura brutto to ok. 2 tysięcy złotych, więc na rękę ok. 1400 złotych. - Dwie trzecie emerytów ma świadczenia niższe niż ta średnia i dostaje 800-900 złotych - zwraca uwagę. Więc ludzie zadają pytania: jak żyć. Związek jest za tym, żeby waloryzacja była ściślej powiązana ze wzrostem płac. A może rozważyć zniesienie opodatkowania świadczeń?

Paweł Wojciechowski z ZUS wyjaśnia, że zwiększenie wysokości świadczeń nie zależy od ZUS. O podwyżkach decydują politycy. Podkreśla, że zasada dotycząca systemu świadczeń powinna być taka sama dla wszystkich. Więc nie jest możliwe przyznanie zwiększonego świadczenia np. osobom samotnym. - Waloryzacja emerytur ma chronić świadczenia przed utratą wartości z uwagi na inflację - przypomina.

Grzegorz Baczewski jest zdania, że zamiast rozważać ewentualne zniesienie opodatkowania emerytur należy rozważyć inne rozwiązania. - Najlepszym byłoby powiązanie kwoty wolnej od podatku z realnym kosztem utrzymania - mówi ekspert. Wskazuje, że kwota wolna w Polsce jest bardzo niska.

A jakie będą świadczenia za kilka, czy kilkanaście lat? Czy pomysł Pracowniczych Planów Kapitałowych jest rozwiązaniem problemu niskich emerytur? Posłuchaj nagrania całej debaty. Następna "Srebrna debata Jedynki" 11 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: dr Elżbieta Ostrowska (prezes Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), dr Paweł Wojciechowski (główny ekonomista ZUS), dr Grzegorz Baczewski (członek Rady Nadzorczej ZUS i ekspert Konfederacji Lewiatan)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 17.26

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeba żyć i pamiętać, że 60 lat to dopiero początek"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 13:32
Biega, tańczy, recytuje. To ostatnie może nie jest jej powołaniem, ale tylko dlatego, że nie wiąże się z ruchem. Gościem "Czasu pogody" była Barbara Tukendorf, promująca aktywny tryb życia po 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiPS podało wskaźniki dotyczące rent i emerytur. "Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:29
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wskaźniki waloryzacji rent i emerytur na ten rok. Najniższa emerytura wzrośnie o 29 złotych i 80 groszy, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - o około 67 złotych i 28 groszy. Tak wysokiej waloryzacji nie było od 5 lat - pisze ministerstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość to stan umysłu a nie ciała

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 14:48
Seniorzy nie nadążą za młodymi, już kiedyś byli młodzi, ale wiek to nie tylko przeżyte lata. To także samopoczucie. Tak jak 65-latek może czuć się młodo, a 35-latek już staro. Każdy więc ma tyle lat, na ile się czuje.
rozwiń zwiń