X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zarobki polityków. Jak je kształtować?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 20:02
W grudniu 2017 roku poseł PO Krzysztof Brejza zwrócił się z interpelacją w sprawie nagród przyznawanym członkom Rady Ministrów. W przygotowanej w lutym odpowiedzi wiceszef Kancelarii Premiera Paweł Szrot zamieścił tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 roku. Wynika z niej, że nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów (od 65 100 zł rocznie do 82 100 zł), 12 ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz była premier Beata Szydło (65 100 zł).
Audio
  • Kształtowanie wynagrodzeń osób pracujących w instytucjach publicznych (Debata Jedynki)
Sejm, zdjęcie ilustracyjne
Sejm, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Grand Warszawski

W reakcji na przekazane informacje poseł Brejza złożył do KPRM kolejną interpelację, w której zapytał między innymi o to, kto podjął decyzję w sprawie przyznania nagrody dla byłej premier i ministrów oraz jak zostały one uzasadnione. W odpowiedzi na tę interpelację Michał Dworczyk poinformował, że decyzje o wypłacie nagród podjęła Beata szydło i to do niej należała ostateczna oceny pracy poszczególnych ministrów, ich resortów oraz zaangażowania w realizację priorytetowych zadań rządu.

Jak kształtować wynagrodzenia osób pracujących w instytucjach publicznych? Do sprawy odnieśli się goście Debaty Jedynki: prof. Jerzy Żyżyński (ekonomista), prof. Elżbieta Chojna-Duch (ekspert prawa finansowego UW) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).

Prof. Elżbieta Chojna-Duch opowiedziała się za zmianą kategorii oceniania pracy członków rządu. - W sensie prawnym pani premier nie zrobiła nic nagannego. Takie uprawnienie miała. Natomiast wydaje się, że był to błąd polityczny, który – jak wskazują sondaże – był źle oceniany także przez wyborców PiS-u. Ta praca powinna być oceniana w innych kategoriach niż praca urzędnika w powiecie czy w województwie. To jest w pewnym sensie służba publiczna i praca bardzo odpowiedzialna – powiedziała prof. Elżbieta Chojna-Duch.

Tego zdania nie podziela Jerzy Żyżyński.  - Uważam, że to nie był błąd polityczny. Błędem politycznym było ustąpienie przed tą presją. Dyrektorzy departamentów zarabiają więcej niż wiceministrowie, więc coś jest nie w porządku. Uważam, że tu została zakłócona logika wynagrodzeń – stwierdził Jerzy Żyżyński.  

Z kolei Jeremi Mordasewicz powiedział, że przyznawanie nagród członkom rządu nie jest potrzebne.  - Członków rządu należy wynagradzać dobrze, natomiast w ich przypadku nie wiedzę sensu nagród. Nagrody są przyznawane – i tak to się dzieje w dobrych firmach prywatnych – kiedy można jednoznacznie określić kryteria przyznawania tych nagród – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Jerzy Żyżyński (ekonomista), prof. Elżbieta Chojna-Duch (ekspert prawa finansowego UW) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 17.13

abi

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy pozbawianie stopni wojskowych osób nieżyjących ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 18:32
Sejm uchwalił we wtorek tzw. ustawę degradacyjną. Zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec 1968. "To przede wszystkim bunt pokoleniowy"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 18:22
Co było genezą protestów? Przeciwko czemu/komu buntowali się młodzi ludzie? Jak po latach oceniamy te wydarzenia? Zapraszamy do wysłuchania debaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza niedziela bez handlu. "To jest początek. Na pewno będą zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 13:39
Ta niedziela - zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca - jest wolna od handlu. Otwarte mogą być między innymi: piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, stacje paliw i małe rodzinne sklepiki, w których za ladą stoją sami właściciele. Komentowali to goście audycji "Tydzień kontra tydzień" w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Angeli Merkel w Warszawie. "Kanclerz Niemiec szuka polepszenia relacji z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 13:19
Angela Merkel odwiedziła w poniedziałek Warszawę. Szefowa niemieckiego rządu spotkała się z prezydentem Andrzejem Duda, a wcześniej z premierem Mateuszem Morawickim. Czy stosunki polsko-niemieckie stają się bardziej pragmatyczne? O tym mówili goście audycji "Tydzień kontra tydzień".
rozwiń zwiń