Skrajne oceny projektu Kodeksu pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 18:47
W audycji staramy się spojrzeć oczami młodych na projekt regulacji, który wzbudza liczne kontrowersje. Pojawiają się głosy, że należałoby go wyrzucić do kosza, inni zaś wskazują, że obecne przepisy są stare i skostniałe.
Audio
  • Propozycje nowego Kodeksu pracy w ocenie młodych (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Projekt składa się z dwóch część dotyczących indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Projekt przygotowali eksperci związków zawodowych, pracodawców, niezależni, przedstawiciele świata nauki oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które obecnie analizuje propozycje. Ten kodeks będzie dotyczył głównie młodych pracowników, bo jeszcze trochę czasu minie zanim wejdzie w życie, a ponadto to właśnie oni będą go realizowali.

Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę, że od tego, jak elastyczne będą przepisy prawa pracy będzie zależała gospodarka. - Zmiany będą bardzo dynamiczne i my musimy dostosować się do tych zmian - zauważa.

Maciej Łapski z OPZZ wskazuje, że obecny Kodeks pracy przewiduje wiele możliwości zatrudnienia i jest wystarczająco elastyczny. Jego zdaniem, propozycja nowego kodeksu wprowadza elementy patologiczne, np. ściągniętą z brytyjskiego prawodawstwa formę prac tzw. zero hours. - Pracownik będzie dla pracodawcy niewolnikiem, bo to pracodawca będzie określał, czy pracownik będzie dziś pracował trzy godziny, a może pięć, czy w ogóle nie będzie pracował - wyjaśnia. A jeśli nie pracuje to nie zarabia. To rozwiązanie jest adresowane do osób w wieku poniżej 26 lat i powyżej 60.

Tomasz Klemt z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych jest zdania, że obowiązująca obecnie umowa o dzieło jest korzystniejsza niż proponowana. - Umowa o dzieło jest z góry określona, jeśli chodzi o czas pracy - zauważa.

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Maciej Łapski (Komisja Młodych OPZZ), Jakub Gontarek (Grupa Młodych - Konfederacja Lewiatan), Tomasz Klemt (Polska Rada Organizacji Młodzieżowych)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 17.24

ag/abi


Czytaj także

Najczęściej popełniane błędy podczas poszukiwania pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 12:11
Chociaż wskaźniki bezrobocia stale spadają, a sytuacja pracownika na rynku jest coraz korzystniejsza, wielu z nas wciąż nie potrafi efektywnie poszukiwać pracy. O tym co robić, a czego unikać starając się o wymarzone stanowisko mówił w "Czterech porach roku" dr Paweł Pawłowski, psycholog biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto straci a kto zyska na wolnych niedzielach?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 18:48
Kończą się czasy, kiedy sklepy były czynne przez cały tydzień. Przed nami pierwsza niedziela z zakazem handlu. Czy czeka nas zakupowy i organizacyjny koniec świata? Kto straci a kto zyska na wolnych niedzielach? O tym debatowali Alfred Bujara – przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ Solidarność, Łukasz Kozłowski – główny ekonomista Pracodawców RP i Łukasz Mazurkiewicz – prezes Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia. 
rozwiń zwiń