Jak walczyć o prawdę we współczesnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 18:24
Dziś w "Debacie" rozmawialiśmy o prawdzie w znaczeniu filozoficznym i religijnym oraz jej postrzeganiu i relatywizowaniu we współczesnym świecie. Gośćmi Wojciecha Dąbrowskiego byli Marcin Przeciszewski (Katolicka Agencja Informacyjna) i Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika). 
Audio
  • Postrzeganie prawdy we współczesnym świecie (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Cóż to jest prawda - pytał Jezusa 2000 lat temu Poncjusz Piłat, ale było to pytanie retoryczne. Pytanie jednak jest warte odpowiedzi, bo - jak mówił św. Jan Paweł II - prawda jest warunkiem prawdziwej wolności. Brak prawdy – dezinformacja, manipulacja, kłamstwo powodują, że działamy pod dyktando, a więc nasza wolność jest ograniczona. W kontrze do papieża swoi współczesna kultura, która mówi, że przejawem wolności jest możliwość głoszenia własnej prawdy. Co przyjąć za prawdę w naszym codziennym życiu? Do czego się odwoływać?

- Powiedziałbym, że główną szansą dla dzisiejszej kultury jest jednak chrześcijaństwo. Wiara w Boga, ale zarazem sposób myślenia, który odwołuje się do pojęcia prawdy. Który wierzy, że to pojęcie istnieje, że prawda ma charakter nie subiektywny, lecz obiektywny, i że głównym zadaniem człowieka w tym życiu jest odkrywanie prawdy. Dlatego myślę, że jeżeli świat współczesny odejdzie od chrześcijaństwa to nie poradzi sobie w żaden sposób – powiedział Marcin Przeciszewski.

W odpowiedzi na to trudne pytanie Tomasz Terlikowski powołuje się na słowa papieża Benedykta XVI. - Papież Benedykt XVI, w książce "Europa Benedykta w kryzysie kultur" wskazał taką możliwość. Mówił, że musimy zacząć działać nie tylko społecznie, niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący czy nie, tak jakby Bóg istniał. On nie mówił, że musimy przyjąć wiarę w Boga tylko, że musimy tak działać, bo inaczej Europa nam się rozpadnie – powiedział Tomasz Terlikowski.       

Jak walczyć o prawdę i jak jej bronić? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski 

Goście: Marcin Przeciszewski (Katolicka Agencja Informacyjna) i Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika)

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 17.28

abi/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sygnalista w pracy. Bohater czy donosiciel?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 18:39
Rząd pracuje nad uregulowaniem przepisów dotyczących ochrony prawnej tzw. sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości w firmach, korupcję czy przestępstwa. Instytucja sygnalisty oraz zakres jego praw i obowiązków została zapisana w projekcie ustawy o jawności życia publicznego. Wielu komentatorów ma jednak problem, czy sygnalistów traktować jako bohaterów, którzy walczą ze złem w życiu publicznym czy jako donosicieli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Silna rodzina to silne państwo. Jak wspierać polskie rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 18:48
21 marca na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkali się politycy i liderzy organizacji społecznych, by podsumować to, co już udało się zrobić dla polskich rodzin, ale też, by spojrzeć w przyszłość i mówić o planach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownicy medyczni dostaną zaległe dodatki. "Jest porozumienie"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 13:23
- Na przełomie maja i czerwca ratownicy medyczni dostaną zaległe dodatki - powiedział w Polskim Radio Roman Badach-Rogowski. Przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego pracowników ratownictwa medycznego był gościem audycji "W samo południe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowa na zakup systemu Patriot podpisana. Ekspert: to inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 12:55
- Na pewno z Patriotami obrona kraju ma większy sens - mówił w audycji "W samo południe" Maciej Szopa z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń